Μονακό: Πήρε τη ΜΑΤΣΑΡΑ στην παράταση με clutch τριάδα Τζέιμς, Ντιαλό και Μπέικον! (videos)

2022-03-16T21:19:08+00:00 2022-03-16T22:36:24+00:00.

16/Mar/22 21:19

Η Μονακό σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στην έδρα της κόντρα στη Στρασμπούρ πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη στη παράταση με 105-103 χάρη στο σπουδαίο σουτ του Μπέικον ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος.

Την πρωτοπόρο του γαλλικού Πρωταθλήματος Λεβαλουά (17-6) πλησίασε η δεύτερη Μονακό που κερδίζοντας στην παράταση πολύ δύσκολα τη Στρασμπούρ με 105-103 ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-7.

Στο τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ουντάνο έκανε στα 19” το 89-87 για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Τζέιμς στα 7” ισοφάρισε σε 89-89 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί η Στρασμπούρ προηγήθηκε στο 1:30 με 99-95, αλλά Μπείκον, Ντιαλό και Τζέιμς έβαλαν μπροστά τη Μονακό με 102-101 στα 23”. Ένα καλάθι του Λάνσντοουν στα 3” έδειχνε να τελειώνει το ματς (103-102), όμως ο Μπέικον με τρίποντο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπέικον με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ντιαλό με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για τη Στρασμπούρ ξεχώρισαν ο Μίτσελ με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Ουντάνο με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πλέον η Μονακό ετοιμάζεται για τη μεγάλη “μάχη” με τον Ολυμπιακό στη Γαλλία στις 23 Μαρτίου (21:00) στην πρώτη δόση της τελευταίας διαβολοβδομάδας της φετινής Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-48, 68-71, 89-89, 105-103.