Μονακό: Πήρε την ΜΑΤΣΑΡΑ κόντρα στη Στρασμπούρ με “ήρωα” τον Τζέιμς! (video)

2022-05-28T17:41:14+00:00 2022-05-28T19:41:54+00:00.

28/May/22 17:41

Μετά από ένα ΦΟΒΕΡΟ ματς, η Μονακό πήρε τη νίκη στην έδρα της Στραμπούρ και έμεινε ζωντανή στη ”μάχη” για τα ημιτελικά του γαλλικού πρωταθλήματος.

Τι ματς, τι νίκη!

Η Μονακό έκανε μία μεγάλη ανατροπή, η Στρασμπούρ πήγε να κάνει μία μεγαλύτερη, αλλά τελικά η πρώτη πήρε τη νίκη με 95-97 και ισοφάρισε σε 1-1 την προημιτελική σειρά του πρωταθλήματος Γαλλίας.

Το ματς, το οποίο κρίθηκε στο σουτ του Τζέιμς στο τέλος της παράτασης, ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα σε όλη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-58, με τη Μονακό να κάνει το 64-67, με τη Στρασμπούρ να αντιδρά για το 70-67. Το 76-71 έγινε 76-76, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δύο πόντους μετά το -2:32′, την ώρα που ο Τζέιμς ισοφάρισε με καλάθι-φάουλ

Ο Λανσντάουν έδωσε το προβάδισμα στην Στρασμπούρ (78-76), ο Τόμας είχε την απάντηση στο -23” (78-78), όχι όμως και οι γηπεδούχοι στη τελευταία φάση, για την παράταση να ακολουθεί.

Το παιχνίδι τελείωσε οριστικά στο έξτρα πεντάλεπτο, με τη Μονακό να κάνει το 78-86 και ακολούθως το 81-93, αλλά η Στρασμπούρ έκανε την ύστατη προσπάθεια με τον Ρόμπερσον.

Με έξι σερί πόντους του, μείωσε σε 92-94 στο -34” και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο -10” με τον Νουά (95-95), αλλά ο Τζέιμς ”μίλησε” στο τέλος (-0,4”) με σουτ… νίκης, αφού στο τέλος ο Ρόμπερσον δεν βρήκε τον στόχο.

Ο τελευταίος είχε 30 πόντους (7/13 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/12 βολές) και 6 ασίστ, ενώ 20 πρόσθεσε ο Τόμας και 17 ο Ντιαλό. O Λι είχε σε 18′ 6 πόντους (2/4 τρίποντα). Για τους ηττημένους, προσπάθησε με 25 ο Ρόμπερτσον και με 17 ο Νουά.

Θυμίζουμε ότι στα ημιτελικά περιμένει ήδη η Ορτέζ, η οποία νωρίτερα νίκησε την Μπουλόν με 81-71, διπλασίασε τις νίκες και προκρίθηκε, με τον Τζέφερσον να κάνει μεγάλο ματς με 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-44, 64-58, 78-78, 95-97