Μονακό: ΕΛΑΜΨΕ ο Μάικ Τζέιμς στο “Ρολάντ Γκαρός” για το 5/5 στη Γαλλία

2022-10-16T17:53:13+00:00 2022-10-16T19:20:52+00:00.

16/Oct/22 17:53

mike-james-virtus-bologna-monaco-turkish-airlines-euroleague

Η Μονακό δυσκολεύτηκε, όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Παρί με 91-95 και να κάνει το 5/5 στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Μονακό τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Παρί, όμως στο τέλος θριάμβευσε με 95-91 εκτός έδρας, κάνοντας το 5/5 πριν τη διαβολοβδομάδα

Ο ομάδα του Πριγκιπάτου βρέθηκε πίσω με -10 (28-18) στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια ανέκαμψε και πήρε τον έλεγχο. Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο έφτασε ακόμα και στο +13 (50-63) με τον Μάικ Τζέιμς, μία διαφορά ωστόσο δεν διατηρήθηκε εκεί. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με αντεπίθεση διαρκείας σε 90-91 με τον Μπεγκαριν 2 λεπτά πριν το τέλος, με τους φιλοξενούμενους όμως δείχνουν χαρακτήρα στο τέλος και να φτάνουν στη νίκη με 91-95.

Πλέον οι Μονεχάσκοι ετοιμάζονται για την διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας, όπου θα αντιμετωπίσουν Μακάμπι (18/10) και Παναθηναϊκό (21/10), ενώ το εν λόγω μας έχει ιστορική σημασία, καθώς διεξήχθη στο Stade Roland Garros, το οποίο διαμορφώθηκε, προκειμένου να φιλοξενήσει την αναμέτρηση.

O Μάικ Τζέιμς, παρά τα 3/14 στα τρίποντα, σημείωσε 29 πόντους με 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Μοερμάν τον συμπλήρωσε με 17 πόντους και ο Τζόρνταν Λόιντ σκόραρε άλλους 11.

Από την άλλη, ο Μπεγκαριν ολοκλήρωσε το ματς με 28 πόντους, ενώ από 18 είχαν Άλμαν και Ουάλας.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 39-40, 68-73, 91-95