Η Μονακό ”λύγισε” την Σολέ πριν την Μακάμπι, ο Ντε Κολό λύτρωσε την Βιλερμπάν (videos)

2023-04-30T17:31:10+00:00 2023-04-30T17:38:25+00:00.

30/Apr/23 17:31

Η Μονακό επιβλήθηκε της Σολέ εντός έδρας (94-86) λίγο πριν ταξιδέψει στο Ισραήλ για να αντιμετωπίσει την Μακάμπι, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό ξελάσπωσε για ακόμη μια φορά την Βιλερμπάν.

Η Μονακό έκανε το καθήκον της απέναντι στην Σολέ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στην γαλλική λίγκα, μετά νίκη της με 94-86, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Ο Σάσα Ομπράντοβιτς δεν επιβάρυνε με πολλά λεπτά συμμετοχής του βασικούς του παίκτες, δίνοντας την ευκαιρία στους ρολίστες της ομάδας να ”λάμψουν”.

Αυτή την ευκαιρία εκμεταλλεύτηκε ο Ουαταρά ο οποίος με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι ”ανέβηκαν” στο 26-6. Ο Μάικ Τζέιμς αγωνίστηκε μόλις για 14 λεπτά και είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο πρώην παίκτης του Κολοσσού (2020-21), Ντομινίκ Άρτις (21π./10α.), έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Πέρι Έλις (20π./5ρ.).

Οι Μονεγάσκοι πλέον στρέφουν όλη τους την προσοχή στην σειρά για τα playoffs της Ευρωλίγκα κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, με το Game 3 να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τρίτη (2/5, 21:05), στο Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 44-49, 71-65, 94-86

Δια πυρός και σιδήρου η Βιλερμπάν την Νανσί

Η Βιλερμπάν τα χρειάστηκε κόντρα στην Νανσί, όμως εν τέλει κατάφερε να πανηγυρίσει το ”διπλό”, επικρατώντας με 84-83.

Για άλλη μια φορά αυτός που έβγαλε το φίδι από την τρύπα για την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος με ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρισε την νίκη στην Βιλερμπάν.

Σκοράροντας άλλους 18 πόντους, βοήθησε την ομάδα του να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 18-11. Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση του Γιουσούφα Φαλ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από πλευράς Νανσί, που υποχώρησε στο 11-20, ξεχώρισε ο Μάικ Σκοτ έχοντας 19 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-38, 62-57, 83-84