Μονακό: Διέλυσε τη Σαλόν με πλουραλισμό στην επίθεση κι έκανε το 2/2 στο γαλλικό πρωτάθλημα

2023-09-24T22:09:31+00:00 2023-09-24T22:10:31+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Sep/23 22:09

JamesMike-Olympiacos-Monaco-FinalFour(2)

Η Μονακό του Μάικ Τζέιμς και της παρέας του, έκανε το 2/2 στην LNB, επικρατώντας άνετα της Σαλόν με 104-68. Οι Μονεγάσκοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6 διψήφιους.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μονακό έκανε αυτό που έπρεπε, κέρδισε εύκολα χωρίς καμία ιδιαίτερη αντίσταση την Σαλόν (104-68) και έκανε το 2/2 στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Σαλόν μετρά πλέον δύο ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και παρόλο που μπήκε καλά στο παιχνίδι, δεν είχε την απαραίτητη αμυντική συνέπεια και ευστοχία στην επίθεση, έτσι ώστε να προσπαθήσει να κοντράρει για παραπάνω από μία περίοδο του Μονεγάσκους.

Η παρέα του Μάικ Τζέιμς που πήρε μπροστά από την πρώτη αγωνιστική κόντρα στην Λιμόζ (72-59) ήταν απολαυστική σε άμυνα κι επίθεση, έχοντας μάλιστα 12/30 σουτ τριών πόντων.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο έδειξαν ότι δεν θέλουν ν’ αφήσουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους και με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει 6 σερί πόντους λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και τον Τζάρον Μπλοσομγκέιμ να σκοράρει εξίσου έξω από την περιφέρεια, έχτισαν μία σημαντική διαφορά, που έφτασε μέχρι και το +36 στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επιμέρους 30-15.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζάρον Μπλοσομγκέιμ με 17 πόντους, ενώ οι Οκόμπο και Ντιαλό σημείωσαν από 15 πόντους. Όσο για τον Μάικ Τζέιμς, τελείωσε το ματς έχοντας 12 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Κορνελί έχοντας και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 36-50, 53-74, 68-104