Μονακό: Mε ΣΕΛΗΝΙΑΣΜΕΝΟ Λόιντ, κέρδισε τη Ναντέρ πριν τη “διαβολοβδομάδα” με Εφές και Ρεάλ

2023-11-12T16:25:53+00:00 2023-11-12T19:49:37+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

12/Nov/23 16:25

jordan-loyd-monaco-baskonia

Ο τρομερός και φοβερός Τζόρνταν Λόιντ (29 πόντους) έδωσε μία ακόμη νίκη στη Μονακό στη Γαλλία (10 νίκες σε 11 ματς) αυτή τη φορά απέναντι στη Ναντέρ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μονακό συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της στο γαλλικό πρωτάθλημα, πήρε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στη Ναντέρ (91-82) και συνεχίζει να βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Οι Μονεγάσκοι έχουν μπει δυνατά στη σεζόν στο πρωτάθλημα της LNB, καθώς σε έντεκα παιχνίδια μετρούν δέκα νίκες και μόλις μία ήττα και οδηγούν την κούρσα.

Πρωταγωνιστής της νίκης επί της Ναντέρ ο τρομερός και φοβερός Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 29 πόντους (4/6 τρίποντα, 9/9 βολές), με 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Στους 11 σταμάτησε ο Μάθιου Στραζέλ με 3/6 τρίποντα, ενώ 9 έβαλε ο Μάικ Τζέιμς.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπεγκαρίν σκόραρε 21 πόντους με 9/17 σουτ, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 20 έβαλε ο Φαγιέ με 10/14 σουτ, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκαν αγχωμένοι στον αγώνα, όμως μερικά συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων σε συνδυασμό με σουτ των Μάικ Τζέιμς και Τζόρνταν Λόιντ, οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν τρέχοντας ένα σερί 24-11. Αυτό ήταν αρκετό έτσι ώστε ν’ ανεβάσουν τη διαφορά μέχρι και το +16 λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, η Ναντέρ μείωσε για λίγο με τον Ιμπραήμ Φαλ Φαγιέ, όμως ο Λόιντ ήταν ξανά εκεί, έτσι ώστε ν’ ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Μονακό έχει μία δύσκολη εβδομάδα, καθώς στη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκας αντιμετωπίζει πρώτα την Εφές (14/11, 20:00) στο γήπεδό της και δύο ημέρες αργότερα θα φιλοξενηθεί από τη Ρεάλ (16/11, 21:45).

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 53-36, 71-62, 91-82

Βιλερμπάν: Δυσκολεύτηκε όμως έκανε το καθήκον της κόντρα στην μαχητική Ντιζόν

Η Βιλερμπάν κέρδισε στις λεπτομέρειες την μαχητική Ντιζόν (79-74) και έτσι έφτασε τις επτά νίκες σε έντεκα αγώνες στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο δυσκολεύτηκε αρκετά για περίπου 30 λεπτά, όμως είχε σε καλό φεγγάρι τον Τζόφρι Λοβέρν και τον Νάντο Ντε Κολό, με τον πρώτο να ολοκληρώνει το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 13/14 βολές) και 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενώ ο γκαρντ των Γάλλων είχε 12 πόντους, με 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-43, 61-62, 79-74