Με το δεξί Στρασβούργο και Λε Μαν

2016-05-14T23:51:39+00:00 2016-05-14T23:51:39+00:00.

14/May/16 23:51

Τα playoffs του γαλλικού πρωταθλήματος ξεκίνησαν με νίκες για τους γηπεδούχους αφού το Στρασβούργο και η Λε Μαν επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί…

Τα playoffs του γαλλικού πρωταθλήματος ξεκίνησαν με νίκες για τους γηπεδούχους αφού το Στρασβούργο και η Λε Μαν επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί.

Η Λε Μαν επικράτησε της Γκραβελίν (76-67) με τον Ρομέο Τράβις να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης χάρη στους 19 πόντους τα 19 ριμπάουντ και τις 2 ασίστ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο τελικός νικητής κρίθηκε στην τελευταία περίοδο αφού μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες.

Την ίδια στιγμή, το Στρασβούργο πήρε τη νίκη (72-67) απέναντι στην Ορτέζ με τον Μαρντί Κόλινς να ολοκληρώνει τον αγώνα με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (66-64) μόλις ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά οι φιναλίστ του Eurocup αντέδρασαν ιδανικά με τον Κόλινς να ευστοχεί σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο τρίποντο.