Καλύτερη στις λεπτομέρειες και… 1-1 η Μονακό

2016-05-24T22:48:21+00:00 2016-05-25T00:05:24+00:00.

24/May/16 22:48

Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η Μονακό ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και νίκησε 67-61 τη Βιλερμπάν, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Ο αγώνας ήταν “κλειστός” με τη ASVEL να έχει το προβάδισμα με 61-59, 45” πριν το φινάλε, ωστόσο ένα τρίποντο του Σέρχι Γκλαντίρ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους Μονεγάσκους στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με σερί 8-0 και πήραν τη νίκη μολονότι σούταραν με μόλις 33.3%.

Ο Τζαμάλ Σούλερ είχε 16 πόντους με 5/16 σουτ, ενώ ο Ντι Τζέι Κούπερ ακολούθησε με 14π. Για τη Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Τσαρλς Καουντί (11π., 7ρ.) και Ντέιβιντ Άντερσεν (12π.).