Βιλερμπάν: Με το δεξί στο Πρωτάθλημα δια χειρός… Ρόμπερσον! (photo-video)

2017-09-24T20:56:33+00:00 2017-09-24T20:56:33+00:00.

24/Sep/17 20:56

Η Βιλερμπάν ήταν η μεγάλη νικήτρια του “ντέρμπι” της 1ης αγωνιστικής του Γαλλικού Πρωταθλήματος κόντρα στην Λιμόζ με 71-68.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ χαμηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 30-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες… ξεχάστηκαν και από τους δύο με αποτέλεσμα η Λιμόζ να μειώσει στον πόντο το σκορ (54-53). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά και στο μεγάλο σουτ που πέτυχε το τέλος ο Ρόμπερσον δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με 71-68.

Καλύτεροι από πλευράς νικητών ήταν ο Ρόμπερσον με 14 πόντους και 5 ασίστ και ο Νουά με 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από την Λιμόζ προσπάθησε ο Χάουαρντ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 30-25, 54-53, 71-68