Βιλερμπάν: “Λύγισε” την Μονακό και απέχει μία νίκη από τον τίτλο! (videos)

2019-06-17T22:56:33+00:00 2019-06-17T23:47:01+00:00.

17/Jun/19 22:56

Η Βιλερμπάν χάρη στο καλό της πρώτο ημίχρονο και την δυνατή της άμυνα, κέρδισε για δεύτερη φορά εντός έδρας την Μονακό με 73-67 και πλέον απέχει μία νίκη (2-0 η σειρά) από την κατάκτηση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος, η Βιλερμπάν παίζοντας “τρομακτική” άμυνα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να πάρουν… “ανάσα”, με αποτέλεσμα να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 40-24.

Το δεύτερο ημίχρονο, ανήκε στην Μονακό που συνεχώς “ροκάνιζε” την διαφορά και μάλιστα κατάφερε 5 λεπτά πριν το τέλος, να μειώσει και σε 59-57, αλλά τελικά στο φινάλε δεν κατάφερε να καλύψει το -16 του πρώτου εικοσαλέπτου και ηττήθηκε με 73-67 από την Βιλερμπάν, η οποία προηγείται πλέον με 2-0 στους τελικούς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μαλεντόν με 12 πόντους (3/4 τρίποντα), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ΝτεΜάρκους Νέλσον με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, επίσης “πράσινος” Πέιν με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο τρίτος της… παρέας, Σλότερ με 5 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Μονακό, για το game 3 (19/7) με την Βιλερμπάν να ψάχνει μία ακόμα νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα Γαλλίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-24, 53-42, 73-67