Η άλωση του ΣΕΦ από την ΑΕΚ μετά από 14 χρόνια

2015-09-13T01:52:58+00:00 2015-09-13T02:11:13+00:00.

13/Sep/15 01:52

Η πρώτη εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από την ΑΕΚ μετά από 14 χρόνια είχε την υπογραφή των Ντούσαν Ίβκοβιτς και Άγγελου Κορωνιού. Το Eurohoops.net θυμάται τις λεπτομέρειες

Του Γιώργου Μπακόλα

Σεπτέμβριος 1999, 13 του μηνός και η επιστροφή του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο ΣΕΦ -ως αντίπαλος πλέον- ήταν θριαμβευτική.

Η ΑΕΚ νίκησε 74-65, για πρώτη φορά μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού από το 1985, παίζοντας επί 40 λεπτά ζώνη 2-3. Οι ισχυρισμοί του Ιωαννίδη περί ζώνης («δε χάνω ποτέ») καταρρίφθηκαν πανηγυρικά με κύριο υπαίτιο τον εκπληκτικό, εκείνο το βράδυ, Άγγελο Κορωνιό, ο οποίος διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα του «Ξανθού», ολοκληρώνοντας το ματς με 33 πόντους και στέλνοντας σχεδόν μόνος την ομάδα του στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Άξιος συμπαραστάτης του πλέι μέικερ της «Ένωσης» ο Μιχάλης Κακιούζης με 17 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι από πλευράς «ερυθρολεύκων», που πραγματοποίησαν άσχημη εμφάνιση, ο Ντράγκαν Τάρλατς πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 39’ (!) και ο Μίλαν Τόμιτς έπαιξε τραυματίας.

Να σημειωθεί πως εκείνη τη σεζόν (1999-2000), η ΑΕΚ κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας (κόντρα στον μετέπειτα πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό), αλλά και το κύπελλο Σαπόρτα εναντίον της Κίντερ Μπολόνια.