ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: Το… στοιχειωμένο ρεκόρ των μπλοκ στο NBA

2018-10-28T13:57:14+00:00 2018-10-28T13:57:14+00:00.

Giannis Askounis

28/Oct/18 13:57

Έχουν περάσει ακριβώς 45 χρόνια από την ημέρα που σημειώθηκε το απόλυτο ρεκόρ όσον αφορά στα μπλοκ από έναν παίκτη σε ένα ματς του NBA.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Σαν σήμερα, στις 28 Οκτωβρίου του 1973, ο Έλμορ Σμιθ πέρασε 17 τάπες στη νίκη των Λος Άντζελες Λέικερς με 111-98 σε βάρος των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς. Έσπασε τότε το δικό του ρεκόρ, που είχε σημειώσει δύο ημέρες νωρίτερα με 14 μπλοκ στο 94-92 των “λιμνάθρωπων” επί των Ντιτρόιτ Πίστονς. Ούτε ο ίδιος στη συνέχεια της καριέρας του, ούτε κάποιος άλλος NBAer μέχρι σήμερα έκανε παραπάνω τάπες σε ένα παιχνίδι.

Οι κορυφαίες επιδόσεις στα μπλοκ:

Παίκτης Μπλοκ Ματς
Έλμορ Σμιθ 17 Λος Άντζελες ΛέικερςΠόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 111-98 (28/10/1973)
Μανούτ Μπολ 15 Ουάσινγκτον Μπούλετς – Ατλάντα Χοκς 111-103 (25/1/1986)
Μανούτ Μπολ 15 Ουάσινγκτον Μπούλετς – Ιντιάνα Πέισερς 100-94 (26/2/1987)
Σακίλ Ο’ Νιλ 15 Ορλάντο Μάτζικ – Νιου Τζέρζεϊ Νετς 87-85 (20/11/1993)
Έλμορ Σμιθ 14 Λος Άντζελες Λέικερς – Χιούστον Ρόκετς 106-93 (4/11/1973)
Έλμορ Σμιθ 14 Λος Άντζελες Λέικερς – Ντιτρόιτ Πίστονς 94-92 (26/10/1973)
Μαρκ Ίτον 14 Γιούτα Τζαζ – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 127-122 (18/1/1985)
Μαρκ Ίτον 14 Γιούτα ΤζαζΣαν Αντόνιο Σπερς 107-93 (18/2/1989)

Ο αστερίσκος…
Το 1973-74 ήταν η πρώτη μόλις σεζόν, στην οποία τα μπλοκ αποτέλεσαν μέρος της στατιστικής των αγώνων της βορειοαμερικανικής λίγκας. Είναι δεδομένο πως τα προηγούμενα χρόνια παίκτες όπως ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν και ο Μπιλ Ράσελ “έγραψαν” παραπάνω από 17 μπλοκ σε κάποια παιχνίδια τους στο NBA, ίσως παραπάνω και από 20. Το επίσημο ρεκόρ, όμως, ανήκει στον Έλμορ Σμιθ.

Ο “Rejector”
Ο μέγας μπλοκέρ αποκτήθηκε από τους Λέικερς το 1973. Ήταν ο αντικαταστάτης του Τσάμπερλεϊν! Εξελίχθηκε στον “Rejector” χάρη στην έφεσή του στα μπλοκ. Την ιστορική βραδιά πέρασε 11 τάπες στο πρώτο ημίχρονο, που είναι επίσης ρεκόρ του NBA, ενώ συνολικά τιμώρησε… ανελέητα τον αντίπαλο σέντερ, Λόιντ Νιλ. Σαν σήμερα έπαιξε και στα 48 λεπτά του ματς με τους Μπλέιζερς συνδυάζοντας τα μπλοκ του με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Φώτο: Getty Images