Εφές: Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΜακΚίσικ “ντύθηκε” Λάρκιν και την… σκότωσε!

2020-01-26T17:25:49+00:00 2020-01-26T17:25:49+00:00.

26/Jan/20 17:25

Χωρίς τους Λάρκιν και Μίτσιτς η Αναντολού Εφές ηττήθηκε εντός έδρας με 104-98 στην παράταση από την Μπεσίκτας με τον ΜακΚίσικ να την “πληγώνει” με 38 πόντους, γνωρίζοντας την δεύτερη φετινή απώλεια της στην BSL.

Από το πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν ντέρμπι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 46-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές με πρωταγωνιστή τον Μπομπουά προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές, με το τελικό σκορ στο 30′ να είναι 70-64.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Μπεσίκτας αντέδρασε και κατάφερε απομονώνοντας τον Μπομπουά να “αγκαλιάσει” την νίκη, την οποία όμως έχασε από τα χέρια της “αυτοκτονώντας”. 1′ λεπτό πριν το τέλος ο ΜακΚίσικ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 84-83 και στα 11′ με 86-83 πάλι με 2/2 βολές όμως τίποτα δεν τελείωσε εκεί.

Φενέρ: Έπεσε… θύμα έκπληξης στο Γκαζιαντέπ!

Αρχικά ο Μπομπουά με 1/2 βολές μείωσε σε 86-84, ενώ ο Πίτερς μετά από επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε και αυτός βολές και ευστοχώντας και στις δύο έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 86-86.

Εκεί στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπεσίκτας μπήκε και πάλι πιο δυνατά και προηγήθηκε με 93-88 2′ λεπτά πριν την λήξη. Τελικά η Εφές δεν κατάφερε να πετύχει μία ακόμα μεγάλη ανατροπή μέσα στο ματς και ηττήθηκε με … έχοντας πλέον ρεκόρ 15-2 αλλά περιμένει πρώτη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο απίστευτος ΜακΚίσικ που σκόραρε 38 πόντους με 13/19 σουτ και ακόμα είχε 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Άκπιναρ με 21 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από την Αναντολού Εφές που αγωνίστηκε χωρίς Λάρκιν και Μίτσιτς προσπάθησε ο Μπομπουά με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6/16 τρίποντα (!) και ο Σίμον με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πλέον η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ετοιμάζεται για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα (31/1, 20:00).