Εφές: Ξανά στην κορυφή με “σούπερ” Σίνγκλετον!

2020-02-02T17:09:43+00:00 2020-02-02T18:22:23+00:00.

02/Feb/20 17:09

Η Αναντολού Εφές έκαμψε την αντίσταση της Μπαντίρμα με 83-72 για το πρωτάθλημα Τουρκίας και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 16-2.

Από το πρώτο μέρος η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά (36-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναντολού Εφές με πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον και Πλάις στην επίθεση και τον Λάρκιν στην δημιουργία σκόραρε 48 πόντους σε 20 λεπτά και δεχόμενη μόλις 16 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο πανηγύρισε την δύσκολη αλλά και μεγάλη νίκη με 83-72 και βρίσκεται ξανά μόνη πρώτη με ρεκόρ 16-2.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Σίνγκλετον με 18 πόντους (7/14 σουτ), 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ σε 32 λεπτά, ο Πλάις με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 κλεψίματα, ο Άντερσον με 14 πόντους (4/4 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ και ο Λάρκιν με 12 πόντους (5/10 σουτ), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Πλέον η Εφές ετοιμάζεται για μία ακόμα “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου αρχικά θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα (4/2) και έπειτα θα φιλοξενήσει στην Κωνσταντινούπολη την Ζαλγκίρις Κάουνας (6/2).

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 35-36, 59-56, 83-72.

Νωρίτερα η Φενέρ είχε προλάβει να συντρίψει την Τουρκ Τέλεκομ, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 14-4. Το τελικό 91-67 έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του εξωπραγματικού Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος σταμάτησε μόλις στους… 31 πόντους (3/6 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 4/6 βολές), έχοντας μάλιστα 24 στο εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο που έληξε με 54-30 υπέρ της ομάδας του!