Φενερμπαχτσέ: Απολαυστικός ο Σλούκας και άνετη πρόκριση με… 100άρα! (videos)

2020-02-12T20:38:21+00:00 2020-02-12T20:41:10+00:00.

12/Feb/20 20:38

Με τον Κώστα Σλούκα απόλυτο πρωταγωνιστή η Φενερμπαχτσέ “διέλυσε” την Μπαντίρμα με 100-70 και προκρίθηκε άνετα στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο του προημιτελικού όπου η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League ήταν ανταγωνιστική (22-22), η Φενερμπαχτσέ με επιμέρους σκορ 24-10 πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 46-32 και επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που πέρυσι είχε κατακτήσει ξανά το Κύπελλο Τουρκίας, έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και αύξησε την υπέρ της διαφορά όχι μόνο στους 20 πόντους αλλά και στο +30 και τελικά πανηγύρισε την νίκη πρόκριση με 100-70!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν φυσικά ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους (5/11 σουτ), 11 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Βέσελι με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Μαχμούτογλου με 18 πόντους και ο Νάναλι με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Πλέον μετά τις Τουρκ Τέλεκομ, Νταρουσάφακα και Γαλατασαράι η Φενερμπαχτσέ συμπληρώνει την τετράδα των ημιτελικών του Final Four του Κυπέλλου Τουρκίας, με τα ζευγάρια να βγαίνουν ύστερα από κλήρωση.