Τουρκία: Στον τελικό η Νταρουσάφακα, απέκλεισε Όγκουστ και Γαλατασαράι! (videos)

2020-02-14T17:25:39+00:00 2020-02-14T17:33:24+00:00.

14/Feb/20 17:25

Μεγάλη πρόκριση για την Νταρουσάφακα στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, κερδίζοντας στον πρώτο ημιτελικό την Γαλατασαρία του Ζακ Όγκουστ με 85-71.

Στο Final Four του Κυπέλλου Τουρκίας που φιλοξενείται στην Άγκυρα, ο πρώτος ημιτελικός ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος και μάλιστα η Γαλατασαράι πήγε στα αποδυτήρια με το ελάχιστο προβάδισμα (38-37).

Στην τρίτη περίοδο η Νταρουσάφακα παίζοντας εξαιρετική άμυνα και δεχόμενη μόλις 12 πόντους, πήρε το προβάδισμα στα χέρια της με 56-50 και έγινε το φαβορί για την πρόκριση.

Τελικά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζακ Όγκουστ και οι συμπαίκτες του “πληγωμένοι” από την άμυνα τους που δέχθηκε 29 πόντους γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό με 85-71!

Κορυφαίοι για την Νταρουσάφακα ήταν ο Οζμιράκ με 25 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Οζντεμίρογλου με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για την αποκλεισμένη Γαλατά ο Όγκουστ σε 34 λεπτά συμμετοχής είχε 11 πόντους (4/10 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.