Γαλατασαράι: Με καλό Όγκουστ κέρδισε την Τόφας του Λοτζέσκι!

2020-02-29T15:14:31+00:00 2020-02-29T15:31:01+00:00.

29/Feb/20 15:14

auguste_galatasaray

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε η Γαλατασαράι του Ζακ Όγκουστ στο πρωτάθλημα Τουρκίας κερδίζοντας εντός έδρας με 80-75 την Τόφας του Ματ Λοτζέσκι.

Η “τσιμ μπομ” παίζοντας πολύ καλή άμυνα απέναντι στην δυνατή Τόφας και παρότι ο Όγκουστ δεν βρέθηκε σε μεγάλη μέρα, κατάφερε να πανηγυρίσει μία πολύ σημαντική νίκη με 80-75 η οποία είναι και καθοριστική για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πλέον η Γαλατασαράι ξεπέρασε στην βαθμολογία της Τόφας με ρεκόρ 15-6 έναντι 14-7 των ηττημένων, αφού πριν το ματς οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο εξαιρετικός Χάρισον με 27 πόντους (8/15 σουτ), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ζακ Όγκουστ σε 29′ λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους με 4/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Από την Τόφας προσπάθησε ο Μεχία με 25 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Λοτζέσκι σε 26′ λεπτά παρουσίας στο ματς είχε 11 πόντους με 5/9 σουτ, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Καθοριστικό σημείο για την νίκη της Γαλατασαράι ήταν τα 4/17 τρίποντα της Τόφας και η επίθεση της στην τέταρτη περίοδο όπου σκόραρε 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-35, 53-54, 80-75.