Φενέρ: Πικρή ήττα από την Τόφας με κατάρρευση στο τέλος (video)

2021-02-10T19:46:34+00:00 2021-02-10T19:46:34+00:00.

10/Feb/21 19:46

Η Τόφας έκανε την ανατροπή απέναντι στην Φενέρ, πάτησε γκάζι στο τέλος και πήρε μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας με 84-81.

Μπορεί στην Ευρωλίγκα η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ να φαντάζει… τρένο χωρίς φρένα, ωστόσο δεν συμβαίνει το ίδιο και στο τουρκικό πρωτάθλημα, με την Φενέρ να γνωρίζει την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, με την Τόφας να επικρατεί στην Πόλη με 84-81.

Η Φενέρ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 63-54 και έδειχνε να έχει καθαρίσει το ματς, όμως η Τόφας έτρεξε ένα επιμέρους 18-30 και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας έτσι ένα υπερπολύτιμο διπλό που την ανεβάζει στο 12-9. από την άλλη οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 15-6 και παραμέναν στην 3η θέση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι ΝτεΒόν Ακούν Πουρσέλ (20π., 7ρ.), Σεμάι Κρίστον (13π., 4ρ., 5ασ.) και Ταρίκ Φίλιπ (11π., 8ασ., 5κλ.).

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 24 πόντους, ωστόσο, ο Γάλλος ήταν και ο μοιραίος στο τέλος, καθώς αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση, ενώ έκανε και 10 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-39, 63-54, 81-84