Εφές: Θέλει πρόκριση στους τελικούς πριν το Final Four

2021-05-21T20:18:43+00:00 2021-05-21T21:27:57+00:00.

21/May/21 20:18

Η Εφές δεν ίδρωσε κόντρα στην Μπεσίκτας (104-86), έκανε το 2-0 και είναι έτοιμη για την πρόκριση στους τελικούς της Τουρκίας.

Επανάληψη του Game 1 είχαμε στην Πόλη, με την Εφές να κάνει το 2-0 εξίσου εύκολα, μετά το 104-86 κόντρα στην Μπεσίκτας.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι από την πρώτη περίοδο (31-23) και δεν είχαν κανένα πρόβλημα για να φτάσουν στην άνετη επικράτηση, για να κάνουν το 2-0. Πλέον, χρειάζονται μία νίκη στο Game 3 (23/5) για να πάνε στους τελικούς (2/6 και 4/6 τα άλλα ματς, αν χρειαστούν), λίγο πριν το Final Four (28/5).

Ο Ντάντστον είχε 21 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Σίνγκλετον 18-4 και ο Σανλί 17, με τον Μπλάκμον να μετράει 16 πόντους για την Μπεσίκτας και ο Σενγκούν –ο MVP της σεζόν– 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-23, 60-44, 77-63, 104-86

Εύκολα και η Μπάγερν

Ο Σίλεϊ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο δεύτερο ματς της σειράς μεταξύ Μπάγερν-Κράιλσχαϊμ, με τους Βαυαρούς να επικρατούν με 83-79.

Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε την υπογραφή του στο 2-0 της Μπάγερν στα προημιτελικά του πρωταθλήματος Γερμανίας με 33 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Ρέινολντς με 13 και Πολ Ζίπσερ με 12. Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπελ-Χέινς με 23.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 42-39, 67-58, 83-79

Φενέρμπαχτσε: Προβάδισμα πρόκρισης επί της Καρσίγιακα με “X Factor” τον Μπαρτέλ