Εφές: ΔΙΕΛΥΣΕ την Φενέρ και πήρε τον τίτλο με “σκούπα”!

2021-06-07T20:15:43+00:00 2021-06-07T20:15:43+00:00.

07/Jun/21 20:15

Η Εφές δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Φενέρ στον τρίτο τελικό του τουρκικού πρωταθλήματος, επικράτησε με 93-66 και κατέκτησε τον τίτλο με 3-0.

Μια νίκη ακόμα χρειαζόταν η Εφές για να κατακτήσει τον τίτλο στην Τουρκία και το έκανε με τον πλέον επιβλητικό τρόπο!

Οι πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Φενέρ και με τον Μπομπουά σε σπουδαία κατάσταση πήρε τη νίκη με 93-66 εκτός έδρας και κατέκτησε τον εγχώριο τίτλο.

Η Φενέρ μπήκε δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με 25-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο δεύτερο βρήκε μόλις 7 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την Φενέρ, καθώς το επιμέρους της περιόδου ήταν 15-28 και το σκορ στο 30’ ήταν 47-71. Έτσι το τέταρτο ήταν μια διαδικαστική διαδικασία, με την Εφές να επικρατεί με 66-93 και να κατακτά τον τίτλο με σκούπα!

Ο Μπομπουά είχε 30 πόντους με 6 τρίποντα για τους νικητές, ενώ 13 με 7 ασίστ πρόσθεσε ο Τουντσέρ και 11 με 8 ο Μίτσιτς.

Για την Εφές ο Νάντο Ντε Κολό είχε 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-21, 32-44, 47-71, 66-93