Εφές: Εντός έδρας ήττα από την Γαλατά με triple double του Ντι Μποστ!

2021-10-23T21:13:43+00:00 2021-10-24T16:05:25+00:00.

23/Oct/21 21:13

Η Εφές γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη Τουρκία, με τον Ντι Μποστ της Γαλατασαράι να κάνει triple double!

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Εφές στο τουρκικό πρωτάθλημα. Μετά το ντέρμπι με την Φενέρ, έχασε και στο εντός έδρας απέναντι στη Γαλατασαράι με 85-92, με τις δύο ομάδες να είναι πλέον στο 3-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με 51-45, όμως δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν σε κανένα σημείο του ματς. Και εκεί ήρθε η κομβική τέταρτη περίοδος με το επιμέρους 13-21 των νικητών να φέρνει το μεγάλο διπλό.

Ο Πέρσελ ήταν όλα τα λεφτά με 27 πόντους-6 ριμπάουντ, όμως την παράσταση -και δικαίως- έκλεψε ο Ντι Μποστ. Ο Αμερικανός μέτρησε 15 πόντους-14 ριμπάουντ-12 ασίστ, σε ένα απίστευτο triple double, που σπάνια βλέπουμε στην Ευρώπη και ειδικά σε μεγάλα πρωταθλήματα!

Ο Τριμπλ είχε 22 και ο Μπλάκσιρ 14, ενώ για την Εφές 22 μέτρησε ο Μπομπουά, 20 ο Λάρκιν, 14 ο Μπράιαντ και 13 ο Μοερμάν, ενώ δεν αγωνίστηκαν Μίτσιτς, Σίνγκλετον, Άντερσον, Πετρούσεφ και Σίμον.

Όλα αυτά, με την Αναντολού να μπαίνει στην ”διπλή” εβδομάδα της Ευρωλίγκας με τα ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (27/10) και στη Τουρκία με αντίπαλο την Ζαλγκίρις (29/10), ενώ και η Γαλατά έρχεται στην Ελλάδα, για την αναμέτρηση του BCL με τον ΠΑΟΚ (25/10).

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 51-45, 72-71, 85-92