Φενέρ: Ήττα-σοκ από την ουραγό Πετκίμ!

2022-01-16T18:28:11+00:00 2022-01-16T18:31:45+00:00.

16/Jan/22 18:28

Η Φενέρ, παρότι προερχόταν από την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, δεν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, γνωρίζοντας την ήττα από την ουραγό του τουρκικου πρωταθλήματος, Πετκίμ, με 95-90 στην παράταση.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο τουρκικό πρωτάθλημα υπέστη η Φενέρ, με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να μην τα καταφέρνει στην έδρα της Πετκίμ.

Η ουραγός του τουρκικού πρωταθλήματος επικράτησε της Φενέρ με 95-90 στην παράταση (82-82 κ.α.), ανεβαίνοντας στο 3-13.

Από την άλλη η Φενέρ, η οποία δεν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού για την Ευρωλίγκα, υποχώρησε στο 13-3.

Μετά το δύσκολο πρώτο ημίχρονο (47-36), η Φενέρ βρήκε λύσεις και αντέδρασε και ισοφάρησε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-57). Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος, καθώς η Πετκίμ είχε απαντήσεις στις ενέργειες της Φενέρ, με το σκορ να είναι 82-82 στα 32’’. Στην συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί η Πετκίμ ήταν ανώτερη και έφτασε έτσι σε μια μεγάλη νίκη με 95-90.

Ο Ραμίρεζ είχε 27 πόντους και 6 ασίστ για τους νικητές, ενώ 23 πόντους με επίσης 6 ασίστ πρόσθεσε ο Αρμαντ.

Ο Μπούκερ και ο Μαχμούτογλου είχαν από 16 πόντους για τη Φενέρ, ενώ 11 με 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Πολονάρα. Θυμίζουμε πως οι Γιαν Βέσελι και Νάντο ΝτεΚολό παραμένουν εκτός.

Δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 57-57, 82-82, 95-90 (παρ).