Φενέρ: Επέστρεψε από το -20 και προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου

2022-02-15T20:51:46+00:00 2022-02-15T21:55:40+00:00.

15/Feb/22 20:51

Η Φενέρ τα είδε όλα κόντρα στην Τόφας, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 88-93 και μαζί την πρόκριση για το Final Four του Κυπέλλου Τουρκίας.

Τι κι αν έχανε με 20 πόντους;

Η Φενέρ δεν τα παράτησε στο 44-24, πήγε το ματς στη παράταση και τελικά νίκησε στην έδρα της Τόφας με 88-93, για να προκριθεί στο Final Four του Κυπέλλου Τουρκίας.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν και πάλι δίχως του Ντε Κολό και Βέσελι και για τρία δεκάλεπτα είχαν μεγάλο πρόβλημα. Το 12-24, όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφερε το 76-76 στο τέλος των 40′, αφού είχε προηγηθεί ένα 2-14.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν, παρά το 88-87 και το επιμέρους 12-17 έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην Φενέρ, η οποία είχε σε κέφια τον Μαχμούτογλου με 27 πόντους (7/12 τρίποντα).

Ο Πιερ πρόσθεσε 15 και ο Μπούκερ 14. Για την Τόφας, Κουκ με 20 πόντους και Ζούμπτιτς-Σέπερντ με 18 έκαστος, δεν ήταν αρκετοί. με τον πρώτο να αστοχεί σε τρίποντο στο -16” (88-90).

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, η Γαλατασαράι νίκησε την Γκαζιαντέπ με 62-77, ενώ την Τετάρτη (16/2) η Μπαχτσεσεχίρ υποδέχεται την Νταρουσάφακα και η Εφές την Καρσίγιακα.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-37, 64-52, 76-76, 88-93