Η Καρσίγιακα υπέταξε την Εφές και έκανε το 1-1

2022-05-13T20:40:19+00:00 2022-05-13T21:13:06+00:00.

13/May/22 20:40

Η Καρσίγιακα πήρε τη νίκη στο Game 2 απέναντι στην Εφές (79-73) και η σειρά των προημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος θα κριθεί σε τρίτο ματς στην Πόλη!

Η σειρά της Εφές με την Καρσίγιακα οδηγήθηκε σε τρίτο ματς, με την ομάδα της Σμύρνης να επικρατεί στο Game 2 με και τα πάντα να κρίνονται στην Πόλη.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, με την ελλιπή Εφές (εκτός οι Μίτσιτις, Μπομπουά και Σίμον) να επιστρέφει από το -12, όμως στο τέλος να μην βρίσκει λύσεις και να γνωρίζει την ήττα, λίγες μόλις ημέρες πριν τον ημιτελικό του Final Four της Ευρωλίγκας απέναντι στον Ολυμπιακό (19/5, 19:00).

Ρολ και Τέιλορ είχαν από 20 πόντους για τους νικητές, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Τάιους και Κόλσον.

Για την Εφές ο Σίνγκλετον είχε 15, ο Ντάνστον 12 και ο Λάρκιν 11.

Η Καρσίγιακα έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα, φτάνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο ακόμα και στο +12, όμως με τους Λάρκιν και Σίνκγκλετον να βγαίνουν μπροστά, η Εφές μπόρεσε να επιστρέψει στο τέταρτο δεκάλεπτο και πάρει το προβάδισμα, με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ στο τέλος. Ρολ και Κόλσον έδωσαν αέρα 4 πόντων στην Καρσίγιακα (75-71, 38’), η Εφές δεν βρήκε λύσεις και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα της Σμύρνης νικήτρια με 79-73.

Δεκάλεπτα: 21-22, 49-42, 63-57, 79-73.