Φενέρ: Εντός έδρας ήττα από τη Νταρουσάφακα και 1-1 (videos)

2022-05-26T21:38:42+00:00 2022-05-26T22:35:52+00:00.

26/May/22 21:38

Η Νταρουσάφακα, όχι απλά κοίταξε στα μάτια την Φενέρ, αλλά πήρε και τη νίκη στην έδρα της (81-82), για να κάνει το 1-1 στα τουρκικά ημιτελικά

Ισοπαλία στα ημιτελικά. Η Νταρουσάφακα πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της Φενέρ με 81-82 και πλέον πήγε την σειρά στα ίσια.

Το ματς ξεκίνησε θετικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 27-15, αλλά η αντίδραση των φιλοξενούμενων, δεν άργησε.

Όχι μόνο μείωσαν, αλλά πήραν και το προβάδισμα με 41-44 στο ημίχρονο, αλλά έμειναν μπροστά και στη τρίτη περίοδο (60-64).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τον Μαχμούτογλου να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 79-79 στο -1:37′, με τον Μπουθ να ”απαντάει” στο -1:21′ (79-82). Η Φενέρ έχασε τριπλή ευκαιρία να σκοράρει, κάτι που έκανε τελικά ο Ντε Κολό στο -11” με 2/2 βολές (81-82).

Η Νταρουσάφακα έκανε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στην Φενέρ να ισοφαρίσει ή να πάρει το ματς, ευκαιρία που ”πέταξε” με λάθος ο Ντε Κολό, για να έρθει τελικά το ”διπλό” με 81-82.

Ο Οζντεμιρόγλου μέτρησε 20 πόντους-8 ασίστ για τους νικητές και ο Μπουθ 17. Όσο για τους ηττημένους, ο Ντε Κολό δεν ήταν αρκετός με 24 πόντους, όπως και οι Βέσελι-Μαχμούτογλου με 17 (8 ριμπάουντ-6 ασίστ) και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η συνέχεια θα δοθεί στην έδρα της Νταρουσάφακα στις 28/5. Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών απαρτίζουν Εφές και Καρσίγιακα.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 41-44, 60-64, 81-82

Μακάμπι: Ένα βήμα από την πρόκριση στους τελικούς

Η Μακάμπι κέρδισε σχετικά δύσκολα στο Τελ Αβίβ την Μπνέι Χασαρόν με 82-76 και απέχει μία νίκη από τη νέα πρόκριση της στους τελικούς του Πρωταθλήματος Ισραήλ διεκδικώντας για μία ακόμα φορά τον τίτλο.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί στην έδρα της Χασαρόν στις 29 Μαΐου, ενώ σε περίπτωση που κερδίσουν οι γηπεδούχοι η πρόκριση θα κριθεί σε Game 3 στην έδρα της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-45, 69-62, 82-76.