Εφές: Με εκπληκτικό Ντάνστον break με Γαλατά και προβάδισμα 2-1!

2022-05-31T21:30:38+00:00 2022-05-31T21:49:21+00:00.

31/May/22 21:30

Με τον “γερόλυκο” Μπράιαντ Ντάνστον MVP η Εφές κέρδισε στο κατάμεστο γήπεδο της Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη με 71-64 και απέχει μία νίκη από τη νέα πρόκριση της στους τελικούς Πρωταθλήματος Τουρκίας.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μετά το 1-1 στα δύο πρώτα ματς των ημιτελικών που έδωσε ως γηπεδούχος κατάφερε χάρη στην άμυνα της να επιβιώσει του πολύ σκληρού Game 3 κόντρα στη Γαλατασαράι και να πανηγυρίσει το εκτός έδρας 2-1 με 71-64 σκοράροντας 42 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και τον Μίσιτς να πετυχαίνει ένα κομβικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό!

Show Αταμάν πριν το “Γαλατά – Εφές”, αποθεώθηκε και ο Πιστιόλης! (video)

Κορυφαίοι για την Αναντολού Εφές ήταν ο αρχηγός Ντάνστον με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ o οποίος δεν αγωνίστηκε στο πρώτο ματς (εκτός αποστολής), ο Μπράιαντ με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο clutch Μίσιτς που πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στο φινάλε με 13 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Πλάις με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Λάρκιν με 9 πόντους, 10 ασίστ (!) και 4 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της ομάδας του Ανδρέα Πιστιόλη προσπάθησαν ο Μποστ με 14 πόντους, 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ο Μπλάκσχιαρ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μέλο-Τριμπλ με 11 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Πλέον η σειρά συνεχίζεται και πάλι με γηπεδούχο τη Γαλατασαράι και το Game 4 (3/6) όπου η Εφές με νίκη προκρίνεται στους τελικούς, ενώ σε διαφορετική περίπτωση η θέση στην επόμενη φάση θα κριθεί σε 5ο ματς με γηπεδούχους τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 30-29, 45-49, 64-71.