Η Εφές “ξέσπασε” και επέστρεψε στις νίκες, νέα ήττα για τη Γαλατά του Πιστιόλη

2022-10-30T18:41:36+00:00 2022-10-30T18:41:36+00:00.

30/Oct/22 18:41

Επιστροφή στις νίκες για την Αναντολού Εφές η οποία πάτησε με 97-68 την Μπαχτσεσεχίρ, ενώ μία ακόμα ήττα γνώρισε η Γαλατά του Ανδρέα Πιστιόλη.

Μετά τις ήττες από Μπούρσασπορ και Φενέρ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν “ξέσπασε” στην Μπαχτσεσεχίρ, την οποία “διέλυσε” με 97-68 στην Κωνσταντινούπολη και ανέβασε το ρεκόρ της στο Πρωτάθλημα στο 4-1.

Κορυφαίοι για την Εφές ήταν o νεαρός Ιλιάσογλου με 21 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Πλάις με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μπράιαντ με 10 πόντους και 4 ασίστ και ο Τουντσέρ με 11 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Πλέον η Εφές ετοιμάζεται για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου και θα ταξιδέψει στη Γερμανία (3/11, 21:30) για το ματς με την Μπάγερν Μονάχου, η οποία ακόμα δεν έχει κερδίσει ματς στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-32, 70-49,

Η επόμενη αντίπαλος των Τούρκων στην Ευρωλίγκα, η Μπάγερν κέρδισε με 88-77 στο Μόναχο την Κράιλσχαϊμ και έκανε το 4-1 στο Πρωτάθλημα, με τον Ομπστ να έχει 25 πόντους και τον Χάρις 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόνγκα είχε 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 49-40, 67-51, 88-77

Γαλατασαράι: Νέα ήττα στο Πρωτάθλημα για την ομάδα του Πιστιόλη

Την 4η της ήττα σε πέντε ματς Πρωταθλήματος γνώρισε η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη με 68-66 εκτός έδρας από την Νταρουσάφακα!

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή, αν και στο 30ο λεπτό βρέθηκε μπροστά με διψήφια διαφορά (56-46) και έδειχνε πως ελέγχει το ματς, τελικά σκόραρε μόλις 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 31-33, 46-56, 68-66