Ο Ανγκόλα “σκότωσε” την Εφές: Μεγάλο διπλό η Καρσίγιακα! (videos)

2022-12-04T16:04:57+00:00 2022-12-04T17:21:06+00:00.

04/Dec/22 16:04

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς 50 λεπτών στην Πόλη η Καρσίγιακα του MVP Ανγκόλα κέρδισε με 112-11 την Εφές με τον Αρνά να αστοχεί στο λέι απ νίκης για τους γηπεδούχους στην εκπνοή και τον Μίτσιτς να πραγματοποιεί μία σπουδαία εμφάνιση.

Ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα στην Εφές και στην Καρσίγιακα με τους φιλοξενούμενους, να πανηγυρίζουν ένα τεράστιο διπλό στο φινάλε της δεύτερης παράτασης με 112-111 και “έριξαν” το ρεκόρ της Εφές στο 6-2.

Κορυφαίοι για τους νικητές, που έχουν πλέον ρεκόρ 5-3, ήταν ο Ανγκόλα με 29 πόντους (6/11 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο ΜακΚόλουμ με 29 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ ο Κουζμίνσκας με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο clutch Ντελγκάδο με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ο Μίτσιτς ήταν εκπληκτικός για την Εφές με 37 πόντους (9/20 σουτ) και 8 ασίστ, ενώ ο Ουίλ Κλάιμπερν είχε 27 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση μετά από βολές του Κλάιμπερν στα 20” (90-90) και λάθος του ΜακΚόλουμ στην τελευταία κατοχή, ενώ ο Αρνά με 2/2 βολές και πάλι “έσωσε” την Εφές και έστειλε τον αγώνα σε δεύτερη παράταση σχεδόν στη λήξη με σκορ 99-99.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 112-111, ενώ ο Αρνά αστόχησε στο λέι απ νίκης για τους γηπεδούχους στο φινάλε, ύστερα από έτοιμο καλάθι που του έδωσε ο Μίτσιτς!

Πλέον η Αναντολού Εφές ετοιμάζεται για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει στο Κάουνας τη Ζαλγκίρις (9/12, 20:00), ενώ ενδιάμεσα (6/12) θα δώσει εκτός έδρας ματς με την Μπουγιουκτσεκμέτσε για το Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-30, 42-46, 71-69, 90-90, 99-99, 111-112