Φενέρ: Επιβίωσε από το ΘΡΙΛΕΡ με Εφές και επέστρεψε στις νίκες! (videos)

2022-12-26T19:19:14+00:00 2022-12-28T19:05:14+00:00.

26/Dec/22 19:19

Η Φενερμπαχτσέ κέρδισε στην παράταση με 93-90 την Εφές του τρομερού Κλάιμπερν για το Πρωτάθλημα μετά από ένα εκπληκτικό ματς, όπου απώλεσε προβάδισμα 22 πόντων και χρειάστηκε δύο άστοχα σουτ των Λάρκιν – Μπομπουά, για να επιστρέψει στις νίκες.

Μία πολύ μεγάλης σημασίας νίκη πανηγύρισε η Φενερμπαχτσέ με 93-90 στην παράταση επί της Εφές για το Πρωτάθλημα, αφού έχασε προβάδισμα 22 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, είδε τον Κλάιμπερν να στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με ένα απίθανο τρίποντο αλλά οι Λάρκιν & Μπομπουά  ήταν στο φινάλε μοιραίοι για τους φιλοξενούμενους.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έβαλε τέλος στο σερί των έξι ηττών σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε στην κορυφή του Πρωταθλήματος την Τουρκ Τέλεκομ με ρεκόρ 9-2, ενώ η Εφές έχει ρεκόρ 8-4.

Κορυφαίοι για τη Φενέρ ήταν ο Μότλεϊ με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Πιερ με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Καλάθης είχε 9 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Εφές προσπάθησαν ο απίθανος Κλάιμπερν με 39 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Ντάνστον με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ η τριάδα Μίτσιτς, Λάρκιν και Μπομπουά δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά.

Πλέον η Φενερμπαχτσέ θα αντιμετωπίσει τη Βίρτους Μπολόνια (30/12) εκτός έδρας για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με στόχο να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες, ενώ η Εφές θα παίξει με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ (29/12).

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 50-40, 71-54, 79-79, 93-90.