Ο Ιτούδης έδιωξε τον Μότλεϊ από τον πάγκο στην αγχωτική νίκη της Φενέρ επί της Νταρουσάφακα (Video)

2023-05-13T21:42:49+00:00 2023-05-14T14:39:31+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

13/May/23 21:42

Αγχωτικό βράδυ για τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη, που πέρασε με δυσκολία (79-73) από την Νταρουσάφακα και πλέον απέχει μόλις δύο νίκες μακριά από την κορυφή, όσα και τα… χρωστούμενα παιχνίδια της, σε μία αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από το φραστικό επεισόδιο του Έλληνας προπονητή με τον Μότλεϊ!

Tου Νίκου Μαστρογιαννόπουλου / info@eurohoops.net

Η Φενέρ είχε ένα δύσκολο βράδυ θα έλεγε κανείς, “έφυγε” με την ψυχή στο… στόμα από την έδρα της Νταρουσάφακα (79-73) και ανέβηκε στο 22-5, δηλαδή δύο νίκες μακριά απ’ την Τουρκ Τέλεκομ (μετά και την ήττα από την Εφές), αλλά κι από την κορυφή της τουρκική λίγκας, έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους.

Ο Δημήτρης Ιτούδης μάλιστα, τα πήρε στο κρανίο με τον Τζόναθαν Μότλεϊ – σε τάιμ άουτ της ομάδας λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου – μιλώντας του σε έντονο ύφος για μία φάση που προηγήθηκε, με αποτέλεσμα να τον διώξει από τον πάγκο της ομάδας. Συγκεκριμένα, όπως θα δείτε στο παρακάτω βίντεο ο Έλληνας τεχνικός είπε: “Μην μου απαντάς” και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα του έδειξε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Έκτοτε δεν μπήκε ποτέ ξανά στο παρκέ (αγωνίστηκε μόλις 04:59).

Οι παίκτες των φιλοξενούμενων εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά και με καλάθια κυρίως του Χέιζ-Ντέιβις στον αιφνιδιασμό, κατάφεραν να πάρουν μία ισχνή διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων. Αλλαγμένη προς το καλύτερο εμφανίστηκε, όμως η Νταρουσάφακα στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα 22-14 επιμέρους σκορ κι έβαλε δύσκολα στη Φενέρ, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες που μπήκαν εμφανώς αγχωμένες στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Με τις άμυνες να έχουν κλείσει και τα ντιφλέξιονς να δίνουν και να παίρνουν, η Φενέρ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τον Ολασένι που έδειχνε να μην είχε αντίπαλό κάτω από τη ρακέτα. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι να αποφασίσει να πάρει το “όπλο” του ο Γουίλμπεκιν (επέστρεψε στη δράση)! Ο γκαρντ της Φενέρ, πέτυχε ένα πολύ μεγάλο σουτ στο 3:12, έδωσε έναν αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του μετά από αρκετή ώρα και σε συνδυασμό με το άναρχο μπάσκετ των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, ήρθε η νίκη με 79-73.

Πρώτος σκόρερ για τη Φενέρ ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ οι Πιέρ και Γουίλμπεκιν είχαν από 14 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Όσο για τους γηπεδούχους, ο Ντόγκους Οζντεμίρογλου πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση σημειώνοντας 20 πόντους, με 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 35-43, 57-59, 73-79.