Εφές: Ο Μπομπουά έσωσε την παρτίδα με Νταρουσάφακα και την… έστειλε στα ημιτελικά! (Videos)

2023-05-31T19:04:00+00:00 2023-05-31T21:13:36+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

31/May/23 19:04

Τι ματς στο τέλος! Η Εφές κατάφερε να περάσει… δια πυρός και σιδήρου μέσα από την έδρα της Νταρουσάφακα (86-84) χάρη στα μεγάλα σουτ των Μίτσιτς, Μπράιαντ & Μπομπουά στο φινάλε.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Εφές δυσκολεύτηκε αρκετά, όμως πήρε τη νίκη σ’ ένα φινάλε… θρίλερ επί της Νταρουσάφακα (86-84) και προκρίθηκε στα ημιτελικά της BSL, όπου θα αναμετρηθεί με την Φενέρ σε μια τιτανομαχία, πρόωρο τελικό!

Μεγάλα σουτ στο φινάλε από τα… τρία “Μ” της Εφές, Μίτσιτς-Μπράιαντ-Μπομπουά

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αρκετά και το προβάδισμα ν’ αλλάζει χέρια συνεχώς. Δύο λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο από τους φιλοξενούμενους ήταν αρκετά έτσι ώστε να δώσουν την ευκαιρία στην ομάδα του Ερνάκ να σκοράρει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, στέλνοντας τη διαφορά στο +9 (24-15).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρόλα αυτά ελαχιστοποιώντας τα λάθη και παίζοντας το μπάσκετ που τους έχουμε συνηθίσει να παίζουν, βρήκαν σημαντικές λύσεις με τον Βασίλιε Μίτσιτς, ενώ ο Σέιν Λάρκιν πήρε την σκυτάλη και με μεγάλα σουτ στην τρίτη περίοδο (5/10 τρίποντα) κατάφερε κι έριξε την διαφορά στο καλάθι, κάνοντας ντέρμπι το ματς.

Στα 27″ πριν από το φινάλε κι ενώ η διαφορά ήταν στο +5 για τους γηπεδούχους, ο Μίτσιτς πήρε την μπάλα και ευστόχησε σ’ ένα μεγάλο σουτ από το “φτερό”, μειώνοντας στο καλάθι (82-80).

Κάπου εκεί, το ματς πήγε στις βολές, η Νταρουσάφακα έβαλε τις κρίσιμες (84-80), όμως η Εφές δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Ελάιζα Μπράιαντ ευστόχησε σ’ ένα τρίποντο και μείωσε για ακόμη μία φορά (84-83). Το ματς δεν έλεγε να τελειώσει! Στα 2″ πριν από το φινάλε, ο Μπομπουά αποφάσισε να πάρει το μεγάλο σουτ, ευστόχησε κι έστειλε την Εφές στα ημιτελικά!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μίτσιτς με 22 πόντους (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα) και 8 ασίστ, ενώ οι Λάρκιν και Μπομπουά σημείωσαν από 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Όσο για την Νταρουσάφακα, ο Ολασένι πραγματοποίησε μεγάλο ματς, πετυχαίνοντας 22 πόντους (11/16 δίποντα), ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-39, 63-61, 84-86

Μάλιστα, μετά το φινάλε της αναμέτρησης και την πρόκριση της Εφές στην επόμενη φάση, ο Εργκίν Αταμάν συνεχάρη την Νταρουσάφακα, ενώ στάθηκε στην πολύ κακή ημέρα του Κλάιμπερν (4 πόντους, 1/9 σουτ, 8 ριμπάουντ, σε 30:43 που αγωνίστηκε).

Πρώτα απ’ όλα, συγχαίρω την Νταρουσάφακα. Αγωνίστηκαν πολύ καλά σε όλο το ματς και για αρκετά λεπτά μας έβαλαν δύσκολα. Εκμεταλλεύτηκαν όπως θα έπρεπε όλες τις αδυναμίες μας. Η πολύ κακή επιθετική ημέρα του Ουίλ Κλάιμπερν χάλασε τα επιθετικά μας σχέδια. Ωστόσο, επιστρέψαμε και κερδίσαμε το παιχνίδι στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Τώρα αυτό που έχουμε να κάνουμε, είναι να κοιτάξουμε μπροστά και να εντοπίσουμε τις ελλείψεις μας και θα περιμένουμε τον αντίπαλό μας στα ημιτελικά“, δήλωσε χαρακτηριστικά.