Ο ΦΟΝΙΑΣ Κλάιμπερν έδωσε το φιλί της ζωής στην Εφές και 1-1 με Φενέρ! (videos)

2023-06-05T21:09:04+00:00 2023-06-06T07:36:14+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Jun/23 21:09

Ποιος, ποιος; Ο Ουίλ Κλάιμπερν (35 πόντους και 10 ριμπάουντ) μίλησε στο τέλος για την Εφές, που δραπέτευσε από την έδρα της Φενέρ (92-90) και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος (1-1).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά το επιβλητικό 108-66 στον πρώτο ημιτελικό του τουρκικού πρωταθλήματος και το ρεκόρ των +42 πόντων, η Εφές έδειξε χαρακτήρα και έκανε το… break μέσα στη Φενέρ επικρατώντας με 92-90!

Ο μεγάλος Ουίλ Κλάιμπερν (35 πόντους, 10 ριμπάουντ) πέτυχε ένα τεράστιο σουτ που έδωσε στο φινάλε τη νίκη στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, σε μία πραγματική ματσάρα!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, έτρεξαν ένα σερί 5-0 με κύριο πρωταγωνιστή τον Σκότι Ουίλμπεκιν αλλά και τον Τζόναθαν Μότλι και με οδηγό την άμυνα κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά μέχρι και το +10 στην πρώτη περίοδο (25-15). Η Εφές δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τα σουτ μέσης απόστασης του Λάρκιν την κρατούσαν ουσιαστικά μέσα στο παιχνίδι.

Ο Καλάθης έστειλε μ’ ένα εύκολο λέι απ τη διαφορά πάνω από τους δέκα για πρώτη φορά, όμως οι φιλοξενούμενοι μέσα από το ποστ παιχνίδι του Ουίλ Κλάιμπερν όχι μόνο απείλησαν, αλλά κατάφεραν κι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους τέσσερις μετά από ώρα (43-40).

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα είχαν αλλάξει εντελώς, οι κατοχές άλλαζαν συνεχώς χέρια και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβαλα εκείνα τα σουτ που δεν είχαν μπει στο πρώτο ημίχρονο και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ! Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με καλές άμυνες πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Το 25-16 όμως της Εφές στην τρίτη περίοδο τους έβαλε δύσκολα για τη συνέχεια…

Οι παίκτες του Αταμάν είχαν πλέον το μομέντουμ του αγώνα, πήγαιναν σε low tempo επιθέσεις, ο Γκούντουριτς ευστόχησε σ’ ένα μεγάλο σουτ για να μειώσει σε 72-78. Το ματς είχε γίνει ξανά ροντέο, ο μεγάλος όμως Ουίλ Κλάιμπερν πήρε το όπλο του και με μεγάλο τρίποντο 28″ πριν το φινάλε, έδωσε το προβάδισμα με +4 για την ομάδα του. Παρόλα αυτά, η Φενέρ είχε παλμό! Ο Μπιμπέροβιτς σημείωσε το μεγαλύτερό του τρίποντο -μέχρι το επόμενο- και έριξε τη διαφορά στον πόντο 88-89.

Η Εφές έκανε την επαναφορά από το κέντρο με τον Λάρκιν, όμως εκείνος δεν πρόσεξε και ο Χέιζ-Ντέιβις έκλεψε τη μπάλα για να καρφώσει στον αιφνιδιασμό με μανία για το 90-89. Το χρονόμετρο έδειχνε 6″ για το φινάλε κι αυτό που συνέβη ήταν εξωπραγματικό! Ο μεγάλος πρωταγωνιστής Ουίλ Κλάιμπερν πήρε τη μπάλα και ευστόχησε σ’ ένα τεράστιο σουτ υπό πίεση δύο παικτών και του… χρόνου για να γράψει το τελικό 92-90!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ποιος άλλος; Ο Κλάιμπερν με 35 πόντους (8/12 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μπράιαντ και Λάρκιν οι οποίο πέτυχαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Όσο για τη Φενέρ, ο Μότλι πραγματοποίησε εξίσου μεγάλο παιχνίδι, σημειώνοντας 22 πόντους (9 ριμπάουντ), ενώ ο Τάρικ Μπιμπέροβοτς έβαλε 17 (5/10 τρίποντα). Όσο για τον Ουίλμπεκιν, σταμάτησε στους 12 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-40, 61-65, 90-92

Ιτούδης: “Τα ελεύθερα σουτ μας έλειψαν, μας έκαναν κακό”

Μετά το συγκλονιστικό φινάλε του Game 2 των ημιτελικών, ο Δημήτρης Ιτούδης μίλησε για την ήττα αυτή.

Ξεκινήσαμε το ματς πολύ έξυπνα και αποφασιστικά. Φτάσαμε να προηγηθούμε μέχρι και με διψήφιες διαφορές. Δεν καταφέραμε να διαχειριστούμε σωστά τις κατοχές μας. Κατάφεραν κι έριξαν τον ρυθμό μας στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Χρησιμοποίησαν σωστά και με σύνεση τα φάουλ. Χάσαμε πολλές βολές, σε αντίθεση με αυτούς. Καταφέραμε όμως να επιστρέψουμε στο ματς και προηγηθήκαμε με το χρονόμετρο να δείχνει 6″ για το τέλος. Κάπως έτσι τελείωσε.

Γνωρίζουμε ότι θα είναι μία μεγάλη και δύσκολη σειρά. Τα ελεύθερα σουτ μας έλειψαν στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτά μας έκαναν κακό. Έχουμε άλλα δύο ματς μέσα στην έδρα του και εκεί επικεντρωνόμαστε τη δεδομένη στιγμή. Ας ελπίσουμε ότι θα δείξουμε την πραγματική μας εικόνα στην άμυνα στο Game 3. Ευχαριστούμε τους οπαδούς μας που μας στηρίζουν συνεχώς και τους υποσχόμαστε ότι θα συνεχίσουμε να παλεύουμε“, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Αταμάν: “Να φύγω από την Εφές πρωταθλητής”

Από την πλευρά του ο κόουτς της Εφές, Εργκίν Αταμάν δήλωσε:Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έδειξαν χαρακτήρα. Φέραμε τη σειρά στο 1-1. Έχω πολλά να πω. Κάνουμε μια ιδιαίτερη δουλειά, η οποία κρίνεται από μια φάση, μια μπάλα. Δεν θα μιλήσω τώρα, αλλά στο μέλλον θα γράψω ένα βιβλίο με όσα μου συνέβησαν πρόσφατα.

Θέλω να φύγω από την Εφές ως πρωταθλητής. Νομίζω ότι πρέπει να δοθεί περισσότερος σεβασμός σε αυτό που έχω κάνει για τον σύλλογο. Ελπίζω μια μέρα ότι αυτή η ιστορία στην Εφές θα πάρει τον ανάλογο σεβασμό. Είμαι πολύ γεμάτος με όσα έχω ζήσει στην ομάδα“.

Η Φενέρ ΔΙΕΛΥΣΕ την Εφές με ιστορική 42άρα! (videos)

Τουρκ Τέλεκομ: Μοιραίος ο Ανγκόλα για την Καρσίγιακα, ωραίοι οι Τζόουνς-Γκραντ για το 1-0 στα ημιτελικά (videos)