H Εφές του Αταμάν πρωταθλήτρια Τουρκίας! “Σκούπισε” την Καρσίγιακα με σούπερ Μίτσιτς (videos)

2023-06-17T18:59:31+00:00 2023-06-17T21:56:04+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

17/Jun/23 18:59

Ο τρομερός και φοβερός Βασίλιε Μίτσιτς έδωσε το 16ο πρωτάθλημα στην Εφές, “σκουπίζοντας” (3-0) την Καρσίγιακα μέσα στο “Κεμάλ Ατατούρκ” (74-83).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ένας Μίτσιτς να τον πιεις στο… ποτήρι. Η Εφές δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Καρσίγιακα (74-83) και με 3-0 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος, σήκωσε την 16η κούπα στην ιστορία της!

Συγκλονιστικός Βασίλιε Μίτσιτς ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 29 πόντους (2/4 δίποντα, 7/12 τρίποντα) και 7 ασίστ.

Μάλιστα, ο Ουίλ Κλάιμπερν ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο δεκάλεπτο του Game 2, με πρόβλημα στο γόνατο, μετά από τη σύγκρουση με τον συμπαίκτη του Εμπαγέ, δεν αγωνίστηκε ούτε στον τρίτο τελικό, δείχνοντας να μην έχει ξεπεράσει το πρόβλημα, με αποτέλεσμα να τεθεί νοκ άουτ για τον τρίτο τελικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα στο παρκέ και παρόλο που η Εφές πέρασε μπροστά με +6 από καλάθια του Μίτσιτς, είχαν την απάντηση και με δικό τους σερί έκαναν το 33-28.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ μαζί με τον Βίτο Μπράουν ήταν αυτοί που κινούσαν τα… νήματα για την Καρσίγιακα, με τον Ροντρίγκ Μπομπουά και τον Βασίλιε Μίτσιτς από την άλλη να παίρνουν πάνω τους τις τελευταίες επιθέσεις του πρώτου μέρους. Και για τις δύο ομάδες έβρεχε… τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Αταμάν να βάζει τρία συνολικά (δύο με τον Μπομπουά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και ένα με τον Μίτσις).

Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το ισχνό προβάδισμα των δύο πόντων (46-48) και την Καρσίγιακα να καλείται να βρει λύσεις μέσα απ’ το ζωγραφιστό και να περιορίσει τα λάθη της.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έδειξαν να θέλουν να τελειώνουν τη σειρά και με ατομικές ενέργειες του Μίτσιτς η διαφορά έφτασε στο +9. Κάπου εκεί όμως, ο ΜακΚόλουμ και ο Τζέιλον Μπράουν απάντησαν στα μεγάλα καλάθια του Σέρβου και σε συνδυασμό με τον αντιαθλητικό του φάουλ πάνω στον Βίτο Μπράουν, η Καρσίγιακα πέρασε μπροστά ξανά στον αγώνα, 01:43 πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Ο Σέρβος σταρ της Εφές όμως έδειχνε σε εξαιρετικό βράδυ και έχοντας βάλει ήδη 21 πόντους, έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με μεγάλο σουτ τριών πόντων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως ακριβώς και σχεδόν σ’ όλο το παιχνίδι. Οι κατοχές και τα… προβαδίσματα άλλαζαν συνεχώς χέρια, η Εφές συνέχιζε να έχει το προβάδισμα -έστω και με δύο πόντους- πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως οι γηπεδούχοι δεν έλεγαν να τα παρατήσουν για κανένα λόγο.

Ο Βίτο Μπράουν και ο Έρικ ΜακΚόλουμ πήραν ξανά… μπροστά και με σημαντικά καλάθια για το μομέντουμ του αγώνα, έβαλαν μπροστά την Καρσίγιακα με 73-71. Ο τρομερός και φοβερός Μίτσιτς που αποφάσισε στο πιο σημαντικό παιχνίδι να παίξει και για τον απόντα Κλάιμπερν, πήρε κατευθείαν τη μπάλα στην επαναφορά και ευστόχησε στο έκτο του τρίποντο και στην αμέσως επόμενη φάση στο έβδομο (7/12 μέχρι εκείνο το σημείο) για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και να σηκώσει το 16ο τρόπαιο μέσα στο “Κεμάλ Ατατούρκ”.

Πρώτος σκόρερ για τους Πρωταθλητές ο Μίτσιτς με 29 πόντους, ενώ ο Λάρκιν σημείωσε 15 πόντους. Από την Καρσίγιακα, αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Βίτο Μπράουν και ΜακΚόλουμ που πέτυχαν από 21 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 46-48, 63-64, 74-83

Εφές: Εύκολα την Καρσίγιακα και ολοταχώς για το 16ο πρωτάθλημα (videos)

Εφές: Με πολύ ιδρώτα το 1-0 επί Καρσίγιακα στους Τελικούς

Κλάιμπερν κατά οπαδών: “Κράζουν με τα χειρότερα λόγια και… λένε ασεβείς τους παίκτες!” (videos)