Εφές: Νικηφόρα πρεμιέρα στην Τουρκία δίχως Λάρκιν, αλλά με “καυτό” Κλάιμπερν

2023-09-30T20:13:53+00:00 2023-09-30T20:42:52+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

30/Sep/23 20:13

will-clyburn-efes

Η Αναντολού Εφές μπορεί να μην είχε στη διάθεσή της τον Σέιν Λάρκιν, όμως είχε σε πολύ καλό βράδυ τον Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος πρωταγωνίστησε στη νίκη της ομάδας του επί της Μπουγιουκτσεκμέτσε (89-78).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η Εφές τις υποχρεώσεις της στο τουρκικό πρωτάθλημα. Επικράτησε της Μπουγιουκτσεκμέτσε με 89-78, στο πρώτο του Ερντέμ Τσαν στον πάγκο της ομάδας.

Σε αυτό το πρώτο ματς της BSL, η Εφές αγωνίστηκε δίχως τον Σέιν Λάρκιν ο οποίος εκτίει ποινή επειδή απείχε από τις υποχρεώσεις της Εθνικής στο προ-προολυμπιακό τουρνουά, είχε άλλον πρωταγωνιστή.

Το όνομα αυτού, Ουίλ Κλάιμπερν.

Το παιχνίδι μπορεί να ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως από το δεύτερο και μετά, η Αναντολού άρχισε να δυναμώνει την άμυνά της και να βάζει τα σουτ έξω από την περίμετρο, με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά μέχρι και το +13 (72-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Μπουγιουκτσεκμέτσε προσπάθησε ν’ αντιδράσει, όμως με τέτοιον Κλάιμπερν και Τουντσά, ήταν δύσκολο να επιστρέψει και να διεκδικήσει το ματς.

Ο Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, μετρώντας 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον 18χρονο Εμρέ Μελί Τουντσά, που σημείωσε 14 πόντους (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα) σε 14 λεπτά συμμετοχής. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Τόμπσον, ο οποίος είχε και 4 ριμπάουντ με 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 48-38, 72-59, 89-78