2023-10-09T21:44:56+00:00 2023-10-09T21:55:00+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

09/Oct/23 21:44

johnathan-motley

Η Φενέρ των αρκετών απουσιών, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, ηττήθηκε από την Καρσίγιακα (84-79) και έφτασε στο 1-1 στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Φενέρ είχε άγχος στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας όμως μπήκε με το… δεξί, καθώς επικράτησε το βράδυ της Παρασκευής (6/10) με 85-82 στην παράταση επί της Αρμάνι Μιλάνο. Κάτι αντίστοιχο όμως, δεν συνέβη τρεις ημέρες αργότερα για την 2η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Το βράδυ της Δευτέρας (9/10) κατέβηκε λειψή στο ματς με την Καρσίγιακα κι ηττήθηκε εκτός έδρας (84-79) κι έτσι πλέον μετρά μία νίκη και μία ήττα στην BSL για φέτος.

Ο Δημήτρης Ιτούδης άφησε εκτός τους Γιώργο Παπαγιάννη, Τάιλερ Ντόρσεϊ, Σκότι Ουίλμπεκιν και Νικ Καλάθη, λόγω και των περιορισμών των ξένων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο ματς από το πρώτο κιόλας λεπτό, Έρικ ΜακΚόλουμ να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια και να δίνει ένα σημαντικό προβάδισμα με +7 στην ομάδα του.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +9 (45-36) λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου ημιχρόνου, με τη Φενέρ να εμφανίζεται στα πρώτα 20 λεπτά κατώτερη των περιστάσεων.

Ο Τζόναθαν Μότλει ήταν αυτός που προσπαθούσε για τη Φενέρ σε άμυνα κι επίθεση, όμως η διαφορά δεν κατάφερε να πέσει κάτω από τους δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο, κάτι όμως που συνέβη στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί, η Φενέρ έπαιξε με παγίδες, δυσκολεύοντας το έργο της Καρσίγιακα και άρχισε να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ. βάζοντας δύο μεγάλα σουτ με τον Μαντάρ και τον Σανλί.

Η διαφορά στο τελευταίο λεπτό έπεσε μέχρι και στο καλάθι (81-79) μετά από 2/2 εύστοχες βολές του Μαχμούτογλου, όμως η Καρσίγιακα πήγε κι αυτή στο μπόνους και με εύστοχες βολές από τον Σαγίλι ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +5 (84-79), με τον Γκούντουριτς να αστοχεί στο φινάλε και να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, με τον Βιτόριο Μπράουν να βάζει άλλους 11.

Όσο για την ηττημένη Φενέρ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 25 πόντους (10/15 σουτ, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ), με τον Μάρκο Γκούντουριτς να έχει άλλους 13.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 45-38, 54-44, 67-53, 84-79

Ζάλγκιρις: Κέρδισε Μαζεϊκιάι αν και… ζορίστηκε!

Η Ζάλγκιρις βρίσκεται πλέον στην κορυφή του λιθουανικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας εκτός έδρας την μαχητική Μαζεϊκιάι με 73-69, μετά από ανατροπή!

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού, ενώ κατάφεραν μετά από το πρώτο δεκάλεπτο να χτίσουν με ένα 9-0 σερί μία διαφορά της τάξεως των εννέα πόντων.

Αυτή τη διαφορά προσπάθησαν να την κρατήσουν μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως εκεί δεν είχαν υπολογίσει στον Έβανς και στον Ντίμσα.

Ο σουτέρ της Ζάλγκιρις ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 73-69, ενώ ο Έβανς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λιθουανών έχοντας 18 πόντους, ενώ στους 15 σταμάτησε ο Ουλάνοβας.

Για τους ηττημένους, οι Γκετσεβίτσιους και Ντόλεντς έβαλαν από 17 πόντους αντίστοιχα.

Η Ζάλγκιρις πλέον θα ετοιμαστεί για τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα, για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας (13/10).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 43-35, 57-45, 69-73