Φενέρ: Με “διπλό” Καλάθη κέρδισε την Μπαχτσέσεχιρ πριν τον Παναθηναϊκό

2023-10-15T19:38:03+00:00 2023-10-15T20:45:59+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

15/Oct/23 19:38

Ο Μότλει και ο Καλάθης έκαναν πράγματα και θαύματα για τη Φενέρ, η οποία επιβλήθηκε της Μπαχτσεσεχίρ με 113-98, λίγο πριν το μεγάλο ματς της Τρίτης (17/10, 20:15) απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Φενέρ μπορεί να δυσκολεύτηκε για κάτι παραπάνω από 10 λεπτά, όμως κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπαχτσεσεχίρ (113-98) και να φτάσει πλέον τις δύο νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκούρασε τον Γιώργο Παπαγιάννη αφήνοντάς τον εκτός δωδεκάδας, όμως είχε έναν εξαιρετικό Τζόναθαν Μότλει, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 25 πόντους κι έναν μαγικό, Νικ Καλάθη, ο οποίος φαίνεται να βρήκε τον καλό του εαυτό και με double-double (15 πόντους, 5/6 τρίποντα, 10 ασίστ) ηγήθηκε της προσπάθειας της τουρκικής ομάδας κι έδειξε πανέτοιμος για το παιχνίδι της Τρίτης (17/10, 20:15) απέναντι στην πρώην ομάδα του, τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εμφανώς καλύτερη από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 24 πόντους λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και από εκεί και πέρα δεν ξανακοίταξε πίσω, παρά τις προσπάθειες του Σκραμπ ο οποίος έκανε σχεδόν τα πάντα μόνος του για την Μπαχτσεσεχίρ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα πράγματα ήταν διαδικαστικά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά που είχαν χτίσει και έφυγαν με τη νίκη και πλέον προετοιμάζονται για το ματς της Ευρωλίγκας με τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 34-28, 58-34, 85-67, 113-98