Εφές: Με σούπερ τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε της Μπαχτσέσεχιρ και έρχεται ΣΕΦ

2023-10-22T20:01:57+00:00 2023-10-22T20:18:24+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Oct/23 20:01

Η Αναντολού Εφές ήταν εξαιρετική στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο -έτρεξε ένα 25-8 επιμέρους- και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπαχτσεσεχίρ για να κάνει το 4/4 στο τουρκικό πρωτάθλημα. Επόμενος αγώνας με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (26/10, 22:00).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Αναντολού Εφές έκανε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Μπαχτσεσεχίρ με 87-80 και πλέον προετοιμάζεται για το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό την Πέμπτη (26/10, 22:00).

Οι παίκτες του Ερντέμ Τσαν που δεν μπήκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα δέκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και με δικό τους σερί έκαναν το 72-62, λίγο πριν το 25-8 της Εφές

Αυτό το επιμέρους 25-8 που έτρεξε η ομάδα του Τσαν ήταν αρκετό έτσι ώστε να κάνει το 4/4 στο BSL παραμένοντας για ακόμη μία εβδομάδα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζόουνς με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ, από κοντά ακολούθησε και ο Γιλμάζ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 36-46, 72-62, 80-87