Φενέρ και Εφές νίκησαν εντός πριν την “διαβολοβδομάδα”

11/Nov/23 20:22 November 11, 2023

Nikos Mastrogiannopoulos

11/Nov/23 20:22

Η Φενέρ επιβλήθηκε της Μερκεζεφέντι με 90-64 έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, όπως και η Εφές η οποία κέρδισε κι αυτή εντός έδρας την Τόφας (85-75) και βρίσκονται μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας του τουρκικού πρωταθλήματος.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη “ξύπνησε” στο δεύτερο ημίχρονο, έχτισε μία διαφορά ασφαλείας κι επιβλήθηκε της Μερκεζεφέντι (90-64) για ν’ ανέβει στο 6-1 μαζί με την Αναντολού Εφές, η οποία κέρδισε την Τόφας με 85-75.

Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν είχε στη διάθεσή του τον Νικ Καλάθη και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, όμως είχε τον Τζόναθαν Μότλει, ο οποίος δείχνει να είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο σέντερ των Τούρκων τελείωσε το ματς έχοντας 16 πόντους (7/9 δίποντα, 2/2 βολές), με 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Σκότι Ουίλμπεκιν έβαλε 15 με 4/4 τρίποντα, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Ο Γιαμ Μαντάρ σημείωσε 14 με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όσους και ο Χέιζερ (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ χαμηλά έμεινε ο Γιώργος Παπαγιάννης, με 6 πόντους (3/7 σουτ) και 6 ριμπάουντ.

Η Φενέρ μπήκε κάπως… μουδιασμένη στο παρκέ, όμως τα καλάθια του Νέιτ Μέισον από την αντίπαλη ομάδα την αφύπνισε,  με αποτέλεσμα να παίξει καλύτερη άμυνα και να βρει σκορ από την ρακέτα με τον Μότλει.

Ο Ρίτσαρντ Λόμαζ απάντησε για την Μερκεζεφέντι και ισοφάρισε λίγο αργότερα το σκορ, για να κλείσει έτσι το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη βγήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος να χτίσουν μία διαφορά και να τη διατηρήσουν μέχρι το φινάλε. Έτσι κι έγινε.

Με καλάθια των Μπιμπέροβιτς και Μαντάρ, η Φενέρ άρχισε να ανεβάζει ακόμη περισσότερο τη διαφορά στα μέσα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου (24-10 σερί), με αποτέλεσμα να έρθει και η νίκη, λίγο πριν την “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα.

Εκεί, θα αναμετρηθεί την Τρίτη (14/11, 21:45) εκτός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ την Πέμπτη (16/11, 19:45) θα υποδεχθεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-33, 57-49, 90-64