Μπεσίκτας για… Ευρωλίγκα, υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα την Εφές!

2023-12-16T20:44:57+00:00 2023-12-16T22:43:29+00:00.

16/Dec/23 20:44

beşiktaş

Τη μέρα που αποκαλύφθηκε ότι η Μπεσίκτας θα διαπραγματευθεί την επόμενη wild card της Ευρωλίγκα, η ομάδα του κόουτς Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς θριάμβευσε επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης του 2021 και 2022 για την τουρκική λίγκα.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Το 6-5 της Μπεσίκτας στο φετινό EuroCup δεν δείχνει ελκυστικό ή πειστικό για τη διοίκηση της Ευρωλίγκα, στην αναζήτηση της κορυφαίας διοργάνωσης για τις πιθανές νέες ομάδες της.

Το εντυπωσιακό ρεκόρ 9-3 στο τουρκικό πρωτάθλημα, όμως μετά τον σαββατιάτικο (16/12) θρίαμβο με 85-77 επί της πρωταθλήτριας Εφές, ωστόσο, μάλλον δείχνει φιλόδοξο! Τη μέρα που αποκαλύφθηκε ότι η Μπεσίκτας θα διαπραγματευθεί την επόμενη wild card της Ευρωλίγκα, η ομάδα του κόουτς Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς συνέχισε να εντυπωσιάζει στην εγχώρια λίγκα.

Οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν την πρωτοπόρο Εφές σε δεύτερη ήττα σε 12 αγώνες και με τη δική τους ένατη νίκη, ισοβαθμούν με την Καρσίγιακα (νίκησε νωρίτερα με 82-80 στην έδρα της Σάμσουνσπορ) στη 2η θέση της βαθμολογίας, με τη Φενερμπαχτσέ να ακολουθεί (8-3). Η Μπεσίκτας πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα, προηγήθηκε 21-14 στο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 39-24 στο 16΄, πριν από το 49-36 του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Αλιμπίγεβιτς, με κορυφαίους τους Νίνταμ (18π., 3/6τριπ.), Μίτσελ (15π.), έφτασαν και ως το +18 του 28΄, με σκορ  60-42 και άντεξαν στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με μπροστάρη τον Οτούρου (25π., 10/16διπ., 8ριμπ.) και αποτελεσματική άμυνα ζώνης κατάφεραν να πλησιάσουν ως το 76-71 του 37΄. Οι απουσίες και η κούραση, όμως, δεν επέτρεψαν στην ομάδα του κόουτς Τσαν να ολοκληρώσει το comeback της.

Η Μπεσίκτας διατήρησε το φετινό αήττητο στην έδρα της σε επτά αγώνες, καθώς πήρε βοήθειες από τον Αρσλάν (12π.), αλλά και από τους Όλμαν, Ντελγκάδο και Μάθιους που είχαν από 11 πόντους. Για την Εφές, εκτός του Οτούρου, ξεχώρισαν και οι Λάρκιν (18π., 9ας) και Τόμπσον (13π.), όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την πρώτη εκτός έδρας ήττα της ομάδας τους στο πρωτάθλημα.