Μακάμπι – Εφές 95-86: Ένα δεκάλεπτο (τέταρτο) κι ένας Μπράουν αρκούσαν

2023-12-14T22:01:12+00:00 2023-12-14T22:32:44+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

14/Dec/23 22:01

BrownLorenzo-MaccabiTelAviv

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ χάρις σ’ ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε της Αναντολού Εφές (95-86) κι έτσι έφτασε τις οκτώ νίκες στην Ευρωλίγκα (8-6).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τη Βίρτους, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε στις νίκες κι επιβλήθηκε της Αναντολού Εφές (95-86) στην Αλεξάντερ Νίκολιτς Χολ, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί της (μετά τις νίκες επί των Παναθηναϊκού και Άλμπα). Έτσι έφτασε τις οκτώ νίκες σε 14 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 7-7.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 21 πόντους (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), με 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Ο Μπόνζι Κόλσον ήταν άξιος συμπαραστάτης του, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 19 πόντους (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), με 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στους 14 σταμάτησε ο Τζέιμς Ουέμπ (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ο οποίος με δικά του καθοριστικά τρίποντα έδωσε έναν αέρα εννέα πόντων στην τέταρτη περίοδο.

Όσο για τους ηττημένους, ο Ντάριους Τόμπσον σημείωσε 22 πόντους (6/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές), με 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Στους 20 σταμάτησε ο Μάικ Ντάουμ, ενώ 17 έβαλε ο Σέιν Λάρκιν με 4/10 τρίποντα, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι έπαιζαν επιθετική άμυνα και με συνεχόμενα καλάθια του Μπόνζι Κόλσον κατάφεραν και πήραν μία διαφορά ασφαλείας (εννέα πόντων) που μόνο ασφαλείας δεν ήταν, αφού η Εφές με επιμέρους 28-16 όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά με 48-45 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με αυτή του Ερντέμ Τσαν όμως να μην χάνει το προβάδισμα από τα χέρια της, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όπου ο Σόρκιν με φόλοου έδωσε μετά από 12 λεπτά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μ’ ένα σερί 8-0 των Ισραηλινών στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +11 μετά από τρίποντο του Ταμίρ Μπλατ, βάζοντας δύσκολα στην Εφές στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο Σέιν Λάρκιν προσπάθησε να σώσει ό,τι μπορεί, όμως η ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6,75μ. κυρίως με τον Ουέμπ, δεν έλεγε να σταματήσει, με αποτέλεσμα να έρθει η όγδοη νίκη της για φέτος στην Ευρωλίγκα.

Για την τέταρτη “διαβολοβδομάδα” που έπεται, η Μακάμπι θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (19/12 στις 21:05) και τον Ερυθρό Αστέρα (21/12 στις 21:05), ενώ η Εφές θα παίξει με τη Μπάγερν στο Μόναχο (20/12 στις 21:30) και με τη Μπασκόνια στην Πόλη (22/12 στις 19:15).

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 45-48, 66-64, 95-86

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Ουέμπ 14 (4/7 τρίποντα), Μπράουν 21 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντουιν 4 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σόρκιν 8, Ριβέρο 2, Κοέν 2, Νίμπο 8 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κόλσον 19 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Εφές (Τσαν): Λάρκιν 17 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τουντσά, Γκαζί 3 (1/7 σουτ), Τόμπσον 22 (6/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιλντιζλί, Όλατς 3 (1), Οσμάνι 2 (1/10 σουτ), Οτούρου 7, Ντάουμ 20 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τζόουνς 12 (5/11 δίποντα, 2/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Photo Credits: EuroLeague