Παπαγιάννης: Πέτυχε το καλάθι της σεζόν! Τρίποντο με το ένα χέρι πίσω από το κέντρο στην εκπνοή!!!

2024-01-27T20:30:12+00:00 2024-01-28T04:16:02+00:00.

gadamopoulos

27/Jan/24 20:30

papagiannis

Ο Παπαγιάννης σκόραρε με το ένα χέρι πετώντας τη μπάλα τρία μέτρα πίσω από κέντρο, στέλνοντας το ματς της Φενερμπαχτσέ στην έδρα της Μπαχτσεσεχίρ στην παράταση, στην οποία η ομάδα του γλίτωσε τη “γκέλα”!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Μπαχτσεσεχίρ ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει το βράδυ του Σαββάτου (27/1) κόντρα στη Φενερμπαχτσέ, αφού «γύρισε» από το -18 και στο 1,9΄΄ για τη λήξη προηγήθηκε με 96-93!

Μονάχα που ενώ η ομάδα του άλλοτε κόουτς του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν έτοιμη να ρίξει στο καναβάτσο το μεγάλο φαβορί, ο Γιώργος Παπαγιάννης πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Για την ακρίβεια, στο ένα χέρι του…

Τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν έναν μεγάλο θρίαμβο, μετά το 96-93 στο 1,9΄΄, ο διεθνής σέντερ πήρε τη μπάλα και σε ένα σουτ απελπισίας τρία μέτρα πίσω από το κέντρο με το ένα χέρι, έστειλε τη μπάλα συστημένη στο καλάθι και το ματς στην παράταση!!!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η«Φενέρ» απέφυγε τη «γκέλα», νικώντας με 110-105 και έφτασε σε ρεκόρ 15-3. Ο Παπαγιάννης είχε συνολικά 15π. (οι 9π. στο πρώτο ημίχρονο), καθώς μετά το μεγάλο σουτ στην εκπνοή, πέτυχε και το πρώτο τρίποντο στην παράταση. Μεγάλο ματς από τον Μαχμούτογλου (21π., 4/6τριπ.), ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 17π., σκοράροντας 11π. στο τρίτο δεκάλεπτο.