Η Εφές ξύπνησε στο τέλος και το γύρισε με Σαμσουνσπόρ – 100άρα της Φενέρ με ηγετικό Παπαγιάννη

2024-03-03T15:24:10+00:00 2024-03-03T20:18:58+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Mar/24 15:24

Η Αναντολού Εφές ξύπνησε στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη (91-86) κόντρα στην Σαμσουνσπόρ με πρωταγωνιστές τους Τόμπσον και Χόλατζ. 100άρα της Φενέρ στην Τόφας (109-77) με ηγετικό Γιώργο Παπαγιάννη.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Συνέχισαν με νίκες η Αναντολού Εφές κι η Φενερμπαχτσέ. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με τη νίκη της επί της Τόφας είναι και πάλι στην πρώτη θέση του BSL.

Πρωταγωνιστές της 18ης νίκης, σε 21 αγώνες της Τουρκικής λίγκα, για την Εφές ήταν οι Τόμπσον και Χόλατζ που πέτυχαν από 17 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Μετά την ήττα απ’ την Παρτιζάν στην Ευρωλίγκα, οι “Μπλε” της Κωνσταντινούπολης υποδέχτηκαν τη Σαμσουνσπόρ, η οποία αποδείχτηκε “σκληρό καρύδι”. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την όποια… αδράνεια και τις απουσίες της Εφές (Λάρκιν, Κλάιμπερν, Μπομπουά, Οτούρου, Μπράιαντ, Πλάις) και να προηγηθούν ακόμα και με διψήφια διαφορά στο σκορ (+10) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-70).

Ωστόσο οι παίκτες της Εφές έβγαλαν αντίδραση στην τελευταία περίοδο κι ανέτρεψαν της εις βάρος τους κατάσταση φτάνοντας στην επικράτηση με 91-86 για την 21η αγωνιστική της BSL και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 18-3, που τους διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αναμένοντας το αποτέλεσμα της Φενέρ για να μάθουν αν θα εξακολουθήσουν να έχουν… συγκάτοικο.

Ο Σέιν Λάρκιν και ο Ουίλ Κλάιμπερν δεν αγωνίστηκαν, όμως η Αναντολού είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ντάριους Τόμπσον ο οποίος βγήκε μπροστά, πετυχαίνοντας 17 πόντους με 4 ριμπάουντ αλλά και 4 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ερκάν Γιλμάζ (10 ριμπάουντ) κι ο Τζούστους Χόλατζ (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) που σημείωσαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Μάικ Ντάουμ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Σεκετούρε Χένρι έβαλε 33 πόντους, έχοντας και 5 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του με διακυμάνσεις. Η ομάδα του Μιγιάτοβιτς αν και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη στο σκορ, από εκεί και πέρα δεν βρήκε τα σουτ που ήθελε και σε συνδυασμό με τα αρκετά λάθη, έδωσε την ευκαιρία στην Σαμσουνσπόρ να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να βρει εύκολους πόντους, κυρίως με τον Χένρι ο οποίος ήταν εξωπραγματικός. Όχι μόνο κατάφερε να δώσει το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά μαζί με τη βοήθεια του Μπας πήραν έναν αέρα δέκα πόντων και δη στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί, η Εφές άρχιζε να δυναμώνει την άμυνά της και με τον Τόμπσον και τον Χόλατζ να βγαίνουν μπροστά στην τελευταία περίοδο, επέστρεψε με 10-0 σερί στο ματς, πήρε ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των πέντε πόντων, το οποίο, ωστόσο, διατήρησε μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-45, 60-70, 91-86

Φενέρ: Έτρεχε με 100 και “σκότωσε” την Τόφας

Η Φενερμπαχτσέ (18-3) ήταν χάρμα ιδέσθαι το βράδυ της Κυριακής (3/3). Διέλυσε την Τόφας (9-12) με 109-77 για την 21η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος και συνεχίζει να ηγείται της κούρσας στην κατάταξη του BSL.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν είχε τους Νικ Καλάθη, Τάιλερ Ντόρσεϊ και Τζόναθαν Μότλει, όμως είχε τον Γιώργο Παπαγιάννη σε εξαιρετικό βράδυ. Ο Έλληνας διεθνής σέντερ, αγωνίστηκε 21 λεπτά και πέτυχε 17 πόντους με 5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ της Φενέρ ήταν ο Σερτάκ Σανλί με 24 πόντους (3 ριμπάουντ), ενώ 19 έβαλε ο Γιαμ Μαντάρ (3/4 τρίποντα και 10 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 62-28, 79-54, 109-77