Εφές: Απόδραση από την Προύσα με ανατροπή και φοβερό Μπουμπουά

2024-03-10T15:29:14+00:00 2024-03-10T19:44:17+00:00.

Μάνος Φυρογένης

10/Mar/24 15:29

Χωρίς Λάρκιν και Κλάιμπερν η Εφές – που υποδέχεται τον Ολυμπιακό σε λιγότερο από δέκα μέρες – γλίτωσε από της Τόφας τα… δόντια εκτός έδρας με ανατροπή στην τελευταία περίοδο, επικρατώντας με 93-95.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ζορίστηκε, βρέθηκε με την πλάτη στα σχοινιά χωρίς τον ηγέτη της, Σέιν Λάρκιν και τον Ουίλ Κλάιμπερν, όμως εν τέλει τα κατάφερε.

Η Εφές Αναντολού που υποδέχεται στις 19/3 στην Κωνσταντινούπολη τον Ολυμπιακό για την 30η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πέρασε με τα χίλια ζόρια και ανατροπή από την Προύσα (93-95) χάρις το… αφιονισμένο τελευταίο δεκάλεπτο του Ροντρίγκ Μπουμπουά και έπιασε ξανά τη Φενέρ στην κορυφή της βαθμολογίας της Super Ligi (19-3).

Αντίθετα, η ομάδα που πέταξε εκτός συνέχειας τον ΠΑΟΚ στα play-in του BCL, παρότι κρατούσε την τύχη του ματς στα χέρια της μέχρι το 30′ πραγματοποιώντας μία μαγική τρίτη περίοδο (31-16), είδε την ομάδα του Μιγιάτοβιτς πολύ… σκληρή για να πεθάνει και έπεσε στο 9-13 κι εκτός των θέσεων των play offs στο πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας.

Η Εφές ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (+11) αφού είχε προηγηθεί και με +23 (28-51). Ωστόσο οι γηπεδούχοι που είχαν τον Κάσιους Ουίνστον σε μεγάλη μέρα (24π., 6 ασίστ) έτρεξαν ένα 16-0 και γύρισαν στο ματς.

Στην τρίτη περίοδο μάλιστα πήραν και τα ηνία χάρις σε ένα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ 40-11 μέσα σε 12′.

Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο ωστόσο και παρότι η Εφές μπήκε στο τελευταίο εξάλεπτο υπολειπόμενη πέντε πόντων (80-75), δεν το παράτησε το ματς και δικαιώθηκε.

Ο απίθανος Μπουμπουά το πήρε πάνω του στο διάστημα αυτό αφού σκόραρε όλους τους πόντους της Εφές από το 82-79 μέχρι και το 88-91 για να… κάτσει τελικώς η μπίλια από τη δική της μεριά.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-51, 71-67, 93-95