Εφές: Με τα χίλια ζόρια τη Μερκεζεφέντι και τώρα Ολυμπιακός

2024-03-17T17:53:13+00:00 2024-03-17T17:59:33+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

17/Mar/24 17:53

Η Εφές δυσκολεύτηκε αρκετά, όμως κέρδισε τη Μερκεζεφέντι (83-77), συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της BSL μαζί με τη Φενέρ και πλέον στρέφει το βλέμμα της στο παιχνίδι της 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας κόντρα στον Ολυμπιακό (19/3, 19:30).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τη Βιλερμπάν στην Ευρωλίγκα, η Εφές τα βρήκε σκούρα και απ’ την Μερκεζεφέντι στο τουρκικό πρωτάθλημα, όμως κατάφερε στο τέλος και πήρε τη νίκη (83-77) για να συνεχίσει να βρίσκεται χέρι-χέρι με τη Φενέρ στην κορυφή της βαθμολογίας. Κι όλα αυτά, λίγο πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (19/3, 19:30) για την 30η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς μπορεί να μην είχε τους Σέιν Λάρκιν, Ουίλ Κλάιμπερν, Ταϊρίκ Τζόουνς και Τίμπορ Πλάις, όμως είχε σε καλή μέρα τον Ντάνιελ Οτούρου που ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 22 πόντους με 10/15 δίποντα, 2/2 βολές και 7 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ελάιζα Μπράιαντ που ήταν σε εξαιρετική μέρα κι αυτός, σημειώνοντας 21 πόντους με 8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, με 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν μεν καλά στο παρκέ, όμως με δυσκολία έφταναν στο αντίπαλο καλάθι, χάρις στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Πετσάρσκι με δικούς του προσωπικούς πόντους έδωσε την ευκαιρία στην Μερκεζεφέντι να μειώσει μέχρι και στον πόντο, όμως ο Μπράιαντ με τον Οτούρου έδιναν σημαντικές ανάσες στην Εφές, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναντολού πήρε μία διαφορά οκτώ πόντων για πρώτη φορά στο ματς, όμως η Μερκεζεφέντι δεν το έβαλε κάτω και με 47% ευστοχία έξω από την περίμετρο κατάφερε να τρέξει ένα 8-0 σερί να ισοφαρίσει και λίγο αργότερα να πάρει μέχρι και το προβάδισμα, κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι να πάρει προσωπικές ενέργειες ο Μπομπουά μαζί με τον Μπράιαντ, οι οποίοι στο τέλος έδωσαν ένα ισχνό προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα τους για να έρθει η 20η φετινή νίκη στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-39, 63-63, 83-77