Φενέρ: Διέλυσε τη Νταρουσάφακα και φουλάρει για Μονακό

2024-04-20T16:26:09+00:00 2024-04-20T17:19:02+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Apr/24 16:26

sehmus-hazer-fenerbahce

Η Φενέρ με… ορεξάτο τον Τάιλερ Ντόρσεϊ διέλυσε (110-77) την αποδυναμωμένη Νταρουσάφακα και στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της στη Μονακό για τα playoffs της Ευρωλίγκα. Εκτός δωδεκάδας, λόγω του περιορισμού των ξένων, οι έτεροι Έλληνες, Παπαγιάννης και Καλάθης.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Πρόβα τζενεράλε για τη Φενέρ ενόψει των playoffs της Ευρωλίγκα με Μονακό (24/4, 20:00 το Game 1). Διέλυσε τη Νταρουσάφακα με 110-77 κι έφτασε στο 23-5 μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της τουρκικής λίγκας.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επέλεξε να αφήσει εκτός του συγκεκριμένου αγώνα τους Νικ Καλάθη και Γιώργο Παπαγιάννη, ωστόσο είχε, για μια ακόμη φορά, σε εξαιρετικό απόγευμα τον Χέις-Ντέιβις, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους (3/6 τριπ., 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ).

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση μετρώντας 14 πόντους και παράλληλα 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Χαζέρ (5 ασίστ) και 15 ο Μαχμούτογλου (3/4 τρπ.).

Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και με πατημένο το γκάζι από τα πρώτα κιόλας αγωνιστικά λεπτά, κατάφεραν και πήραν μία διαφορά ασφαλείας, την οποία και διατήρησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 35-20, 57-45, 84-58, 110-77