Επικό ματς! Και 139-134 η Γαλατά!

2016-05-04T19:58:58+00:00 2016-05-04T20:15:56+00:00.

04/May/16 19:58

Η Γαλατάσαραϊ χρειάστηκε την τρίτη παράταση για κάμψει την αντίσταση της Τουρκ Τέλεκομ, σε ένα από τα πιο παραγωγικά ματς στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ!

Μετά από 55 αγωνιστικά λεπτά, η Γαλατά επικράτησε με 139-134, έχοντας τέσσερις παίκτες με πάνω από 20 πόντους (βλ. ΜακΚόλουμ 31π., Σιλμπ 26π., Ντέιβις 22π., Μίτσοφ 21π.).

Από την άλλη, η Τουρκ Τέλεκομ είχε τρεις παίκτες με +25 πόντους (Κορπεράιλι 26π., 12ρ., Μπάκνερ 26π., 11ρ., Χέισλιπ 25π.) αλλά τελικά έπεσε μαχόμενη. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν την επιβίωση τους καθώς μετά τη σημερινή ήττα υποβιβάστηκαν και μαθηματικά.

Κι όμως δεν είναι ρεκόρ!

Όσο περίεργο κι αν ακουστεί, πάντως, οι 273 πόντοι δεν είναι οι περισσότεροι που έχουν σημειωθεί σε αγώνα της τουρκικής λίγκας. Συγκεκριμένα, το ρεκόρ (276 πόντοι) κρατάει από το 1988 όταν η Φενέρμπαχτσε είχε επικρατήσει με 175-101 της Χιλάλσπορ!