Μπρέικ η Καρσίγιακα επί της Γαλατά με τρίποντη “βόμβα” Σιπάχι!

2016-05-18T20:51:50+00:00 2016-05-18T21:06:24+00:00.

Stelios Toromanidis

18/May/16 20:51

Με καθοριστικό τρίποντο του Κενάν Σιπάχι 29″ πριν το τέλος, η Καρσίγιακα έκανε μεγάλο μπρέικ στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής σειράς απέναντι στην Γαλατάσαραράι νικώντας την με 67-74 στο Αμπντι Ιπεκτσί.

Οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα αν και πήγαν στο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 34-29, στο δεύτερο μέρος ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ στην επίθεση για να κάνουν το πρώτο βήμα στην προσπάθειά τους να περάσουν στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές, εκτός του Κενάν Σιπάχι (13 π., 4 ασίστ) ήταν οι Κόλτον Άιβερσον (12 π., 7 ριμπ.), Τόμας (12 π., 4 ριμπ.), Γκάνι Γκάμπριελ (10 π.) και ο πρώην παίκτης του Άρη, Μπρέισι Ράιτ ο οποίος πέτυχε και τους 14 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Από πλευράς ηττημένων εξαιρετικός ήταν ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ (18 π. με 4/5 τρ.) ενώ θετικοί ήταν και οι Τσαρλς Έντουαρντς (13 π., ασίστ), Έρικ ΜακΚόλουμ (11 π., 6 ριμπ.).

Τον αγώνα παρακολούθησε ο NΒAερ και αδερφός του Έρικ ΜακΚόλουμ, Σι Τζέι ο οποίος όμως δεν απόλαυσε μια νίκη του αδερφού του.