Με ανατροπή πριν τον Παναθηναϊκό η Εφές!

2017-01-08T19:11:12+00:00 2017-01-08T19:24:07+00:00.

Stelios Toromanidis

08/Jan/17 19:11

Δεύτερη εντός έδρας νίκη μέσα σε τέσσερις μέρες πέτυχε η Εφές απέναντι στην Γαλατάσαράι, την οποία και “λύγισε”, αυτή τη φορά για την τουρκική λίγκα.

Δεύτερη εντός έδρας νίκη μέσα σε τέσσερις μέρες πέτυχε η Εφές απέναντι στην Γαλατάσαράι, την οποία και “λύγισε” με 80-77, αυτή τη φορά για την τουρκική λίγκα.

Οι παίκτες του Περάσοβιτς, αν και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο όντας πίσω με 12 πόντους (40-28), ανέτρεψαν την κατάσταση στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 28-14 (!) και κράτησαν το μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος για να φτάσουν τις 12 νίκες στο πρωτάθλημα και να παραμείνουν στην κορυφή.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράντον Πολ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ εξαορετικη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τομάς Ερτέλ που πέτυχε 16 πόντους με 7/14 σουτ εντός πεδιάς.

Για τους φιλοξενούμενους, κορυφαίς ήταν ο Τίμπορ Πλάις με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Εφές περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Μπεσίκτας-Φενερμπαχτσέ για να δει αν θα είναι μόνη ή ισόβαθμει με την ομάδα του Ομπράντοβιτς στην κορυφδή μετά το φινάλε την 14ης αγωνιστικής. Από την άλλη, η Γαλατάσαράι έπεσε στο 8-6 και βρίσκεται στην 7η θέση.