Φενερμπαχτσέ: Επέστρεψε στις νίκες με “άσφαιρο” Σλούκα

2017-02-12T18:55:51+00:00 2017-02-12T19:49:03+00:00.

Stelios Toromanidis

12/Feb/17 18:55

Μπορεί να ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, όμως με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενερμπαχτσέ αναδείχθηκε νικήτρια εντός έδρας απέναντι στην ανταγωνιστική Γελσιγκιρεσούν.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μετά το τελικό 76-65, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αναρριχήθηκαν εκ νέου στην κορυφή με 16 νίκες σε 18 αγώνες, ενώ υπερτερούν στην ισοβαθμία με την “συγκάτοικο”, Εφές. Αντίθετα η Γελσιγκιρεσούν έπεσε στο 8-10 και παρέμεινε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με την Τόφας.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα δυο πόντων (32-30), όμως η Φενέρ με επιμέρους σκορ 26-14 στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασαν στην επικράτηση.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών αναδείχθηκε ο Γιαν Βέσελι με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, την ώρα που ο Κώστας Σλούκας δεν μπόρεσε να σκοράρει, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ.

Από την άλλη, η Γελσιγκιρεσούν είχε καλύτερο παίκτη τον Άντονι Τζιλ με 20 πόντους και έξι ριμπάουντ.