Φενέρμπαχτσε: “Καρδιοχτύπησε”, αλλά κέρδισε στην παράταση!

2017-02-26T16:16:36+00:00 2017-02-26T16:18:48+00:00.

26/Feb/17 16:16

Σε ένα παιχνίδι όπου δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Σλούκας, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση της Καρσίγιακα με σκορ 85-73 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Μπόμπι Ντίξον είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι για τη Φενέρμπαχτσε στο τέλος της κανονικής διάρκεια, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Καρσίγιακα προηγήθηκε με 65-63, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, αλλά ο Ντίξον κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές και έχασε την τρίτη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί η Φενέρ δεν συνάντησε άλλο πρόβλημα, αφού πέτυχε 20 πόντους μέσα σε πέντε λεπτά και πλέον μπορεί να αρχίσει να σκέφτεται το κρίσιμο παιχνίδι με αντίπαλο τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Μα αυτή τη νίκη πάντως έφτασε στο 17-2 στο τουρκικό πρωτάθλημα παραμένοντας στην πρώτη θέση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέιμς Νάναλι, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Ντίξον με 16 πόντους. Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ενώ ο Άντονι Μπένετ είχε νταμπλ – νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντεχουάν Σάμερς και Κόλτον Όουενς με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.